سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

اثر مهم و بزرگ جشنواره ایجاد انگیزه است

اثر مهم و بزرگ جشنواره ایجاد انگیزه است


اثر مهم و بزرگ جشنواره ایجاد انگیزه است


مجید شعبان پور: اثر مهم و بزرگ جشنواره ایجاد انگیزه است
معاون اجرایی و پشتیبانی نوزدهمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها‌ ایجاد انگیزه برای جوانان با استعداد در مراکز استان‌ها به واسطه دیده شدن و مورد توجه قرار گرفتن را مهم‌ترین اثر این جشنواره دانست.

مجید شعبان پور معاون اجرایی و پشتیبانی نوزدهمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها‌ی صدا و سیما در گفت‌وگو با ستاد خبری این رویداد در مورد سطح آثار این دوره از جشنواره گفت: به طور کلی کارهای خوبی در جشنواره این دوره وجود داشت. علیرغم محدودیت‌های بودجه‌ای که در مراکز استان‌ها داشتیم، بعضی کارها واقعا سطحشان فراتر از سطح تولیدات استانی و حتی تولیدات ملی و جشنواره‌های خارج از کشور بود، به ویژه در بخش مستند.
وی با بیان اینکه سطح برخی از آثار مستند به قدری بالا است که می‌توانیم آنها را برای جشنواره‌های بین‌المللی ارسال کنیم، گفت: با وجود محدودیت بودجه‌ای که وجود دارد ولی شرکت‌کنندگان در جشنواره جوانان خوش ذوقی بودند و کارهای خیلی خوبی را در این بخش انجام دادند، البته ضعف‌هایی هم بود که بخشی از آن مربوط به بودجه و محدودیت‌های استانی است.
شعبان‌پور افزود: در بخش برنامه‌های ترکیبی و گفت‌وگو محور هنوز لازم است که استان‌ها کارهای زیادی انجام دهند زیرا هنوز به حد مطلوب نرسیده‌اند، البته استثنائاتی هم وجود داشت ولی در کل لازم است که بیشتر کار کنند. در حوزه گرافیک و انیمیشن و جلوه‌های بصری هم مقداری ضعف وجود داشت که باید بیشتر به آن پرداخته شود.
وی در مورد تاثیر این جشنواره در دیده شدن استعدادهای جوان، گفت: بهترین بخش جشنواره این است که این افراد جایزه می‌گیرند و بعضی‌هایشان که حرفی برای گفتن دارند، از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های سراسری دیده می‌شوند.
معاون اجرایی و پشتیبانی نوزدهمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها‌ی صدا و سیما بیان کرد: جشنواره محلی برای نشان دادن این استعدادها است، وقتی در جشنواره دیده می‌شوند و به سمع و نظر معاونین و رئیس سازمان می‌رسند، این کارها دیده شده و مورد تجلیل و قدردانی قرار می‌گیرند. به نظر من در ادامه راه باید این کارها از شبکه ملی هم پخش و دیده شود و همین دیده شدن باعث می‌شود انگیزه‌ای به وجود آید برای بچه‌هایی که این کارها را تولید می‌کنند. 
وی افزود: نکته جالب اینجاست که بعضی استان‌ها مثل استان‌های محروم و مرزی که محدودیت‌های زیادی داشتند، در مقایسه با استان‌های برخوردار از امکانات بسیار خوش درخشیدند. این نکته نشان می‌دهد که فارغ از بودجه و امکانات استعدادهای زیادی توانسته‌اند در استان‌ها کارهای خوبی را تولید و به مرحله داوری رسانده و جایزه دریافت کنند.
شعبان پور در پایان در مورد برگزاری مجدد جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها گفت: در این مدت که جشنواره برگزار نشد یک خلأ ناشی از عدم برگزاری جشنواره را می‌توانستیم در آثار ببینیم. وقتی که دوستان می‌بینند کارهایشان جایی به جز آنتن استانی دیده نمی‌شود، دیگر انگیزه‌ای برای ارائه کارهای خوب نخواهند داشت و همین مسئله باعث افت کیفی آثار می‌شود؛ اثر مهم و بزرگ جشنواره ایجاد انگیزه است.