سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

استاندار همدان

فرهنگ مصرف تولیدات داخلی در آثار پویانمایی ترویج شود

استاندار همدان با اشاره به تاثیرگذاری بالای آثار انیمیشن گفت: لازم است فرهنگ مصرف تولیدات داخلی در آثار پویانمایی ترویج شود.

به گزارش ستاد خبری نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران، محمد ناصر نیکبخت در مراسم افتتاحیه این جشنواره که در سالن همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی(ره) و همه شهدای انقلاب و دفاع مقدس خصوصا 8 هزار شهید استان همدان اظهار کرد: مفتخریم که امروز، همدان میزبان هنرمندان، اساتید و بزرگانی است که در هنر – صنعت پویانمایی حرفی برای گفتن دارند و تلاش شایسته‌ای از خود نشان‌ داده‌اند.

وی افزود: برگزاری جشنواره ملی پویانمایی میسر نمی‌شد مگر با همت شایسته سازمان صدا و سیما و توجه ویزه دکتر علی عسکری رئیس رسانه ملی و نیز تلاش و کوشش وافر دکتر دارابی معاون امور استان‌های صدا و سیما که پیگیری مجدانه‌ای در این زمینه داشت.

استاندار همدان با بیان اینکه معاون امور استان‌های صدا و سیما بیش از 32 سفر به همدان برای برنامه‌ریزی این جشنواره داشته است گفت: برگزاری جشنواره پویانمایی، شور و نشاط ویژه‌ای در سطح استان به راه انداخته و همدانی‌ها، استقبال گسترده‌ای از این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری داشته‌اند.

وی ادامه داد: همدان جایگاه و سبک ویژه‌ای در صنعت انیمیشن دارد؛ ذوق و قریحه جوانان هنرمند همدانی در این حوزه زبان‌زد خاص و عام است و باید از این ظرفیت، بیش از وضعیت موجود استفاده شود.

نیکبخت تصریح کرد: با پشتیبانی و حمایت همه جانبه نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان و مجمع نمایندگان استان، به دنبال این هستیم که این استان را به قطب تولیدات آثار مربوط به کودکان و نوجوانان تبدیل کنیم زیرا این ظرفیت وجود دارد و همدان در سال‌های اخیر، در زمینه‌های گوناگون پیشگام بوده است.

استاندار همدان خواستار ایجاد دبیرخانه دائمی انیمیشن در این استان شد و افزود: بزرگان، فلاسفه، شعرا، ادبا و دانشمندان فراوانی طی دوره‌های مختلف تاریخی در همدان زندگی کرده‌اند به طوری که دانشنامه بزرگان همدان در بیش از 120 مجلد تهیه شده است، می‌توان برای حداقل 10 نفر از این بزرگان، آثار پویانمایی تولید کرد زیرا اینگونه آثار، پیام و تاثیرگذاری بالایی دارند.

وی مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و فرهنگ‌سازی را از کارکردهای پویانمایی دانست و تصریح کرد: امسال علاوه بر جشنواره پویانمایی، شاهد برگزاری همایش پایتخت گردشگری آسیایی با مشارکت 40 کشور و مجمع گردشگری جهانی با شرکت 180 کشور جهان در همدان خواهیم بود.

نیکبخت اضافه کرد: شهرستان ملایر اخیرا به عنوان پایتخت مبل و منبت ایران انتخاب شده و همین مسئله سبب افزایش چشمگیر تولید و فروش اینگونه محصولات در ملایر شده است؛ استان‌های مختلف کشور باید به مسئله گردشگری رو بیاورند و حمایت از کالای ایرانی و افزایش صادرات را به عنوان هدف اصلی مد نظر قرار دهند.

نماینده عالی دولت در استان همدان با اشاره به ضرورت تبلیغ و ترویج محصولات داخلی در آثار پویانمایی گفت: به دنبال تاسیس دانشکده پویانمایی در همدان هستیم و از این بابت از رسانه ملی و مدیران صدا و سیما تشکر و قدردانی می‌کنیم.

وی تصریح کرد: 34 دستگاه دولتی و خصوصی برای برگزاری باشکوه نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران، همکاری گسترده‌ای با استانداری داشته‌اند.