سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

انیمیشن‌ها جذاب ترین ساختارهای نمایشی

انیمیشن‌ها جذاب ترین ساختارهای نمایشی

 

انیمیشن ها یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین سرگرمی ها در دنیای کودکان و نوجوانان هستند که اثرات مشهود و فراوانی بر شخصیت فردی و اجتماعی آنها می‌گذارند، توجه و علاقه کودکان و حتی بزرگترها به دنیای انیمیشن حقیقتی انکارناپذیر است. انیمیشن‌ها همواره از جذاب ترین ساختارهای نمایشی به شمار می روند. با توجه به قابلیت ها، ویژگی ها و اهمیت این نوع برنامه‌ها، هر روز شاهد رشد سریع تولیدات کارتونی به لحاظ کمی و کیفی هستیم. کارشناسان و روانشناسان معتقدند: سرگرمی، نقش مهمی در رشد و آموزش فكری، شخصیت اجتماعی و نیز زمینه سازی موثر جهت انتخاب نیازهای كودكان دارد.

کودکان به سرعت از طریق تصاویر جذاب و رنگ ها و ادبیات کودکانه تبلیغات را فرا گرفته، مجذوب شده، و آن را به ذهن تخیل گرای خود می سپارند.

از این اصل مهم بگذریم که انیمیشن یکی از ساختارهای سینمایی است که لزوماً مخاطب آن کودکان نیستند و بسیاری از انیمیشن‌های جذاب و زیبای جهان، علاوه بر کودکان، بزرگسالان را مخاطب قرار می دهند. با این فرض، هرچند تولیدات انیمیشن می‌توانند طیف گسترده‌ای از مخاطبان را به خود اختصاص دهند، اما کودکان، بیشترین توجه و دلبستگی را به برنامه‌های انیمیشن دارند و با مروری بر گذشته خود، اذعان خواهیم نمود که انیمیشن ها، نقش بسیار بسزایی در شکل گیری خاطرات گذشته ما داشته اند.

در عصر کنونی که دسترسی به تکنولوژی و تولیدات روز به سهولت امکان پذیر است کودک ما در انیمیشن‌هایی که به وفور از طریق تلویزیون ماهواره و ویدیوکلوپ‌ها در اختیارش قراد داده می شود اغلب مواجه با خشونت ترس دلهره پرخاشگری و مسائل غیر متعارف فرهنگی در سطوح گوناگون است، و از آنجا که هنوز تفکرات انتقادی و تحلیلگری بر مبنای حقایق و داده‌ها در او شکل نگرفته، قطعاً همه اینها را به عنوان مواردی معمولی سالم و قابل قبول می‌پذیرد و به تدریج باور‌های فکری و ایده آل‌های آینده او را می‌سازند. در این بین بومی سازی و استفاده از انیمیشن های با محتوا و متناسب با فرهنگ ملی اسلامی، ضرورتی اساسی و انکارناپذیر است.

برگزاری جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران فرصت مناسبی در یادآوری اهمیت تولیدات پویانمایی، جذب افکار عمومی به سمت تولیدات داخلی این هنر و نهایتاً افزایش تولیدات بومی در این زمینه است.

بدون شک شناسایی و پرورش استعدادهای موجود در این رشته، ترغیب و تشویق برنامه سازان و فراهم شدن امکان فعالیت بیشتر هنرمندان، ارزیابی و ارتقای کیفیت تولیدات و هویت و ساختاری منسجم و حرفه ای به آنها بخشیدن،  رشد آثار فاخر و تقویت مهارت ها، گردآوری اطلاعاتی جامع از وضعیت پویانمایی کشور و برنامه سازان این رشته و کمک به رشد شخصیت کودکان به عنوان سازندگان آینده و تصمیم گیران خلاق، مبتکر و با نشاط جامعه؛ از دستاوردها و نتایج مثمری است که انشاءالله برگزاری نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران در همدان به همراه خواهد داشت.

در صدا و سیمای مرکز چهارمحال و بختیاری هم با درنظر گرفتن اهمیت تولید آثار فاخر و با محتوای پویا نمایی طی سال های 1385 تا 1396 بیش از 22 ساعت انیمیشن در معاونت سیمای این مرکز تهیه و تولید شده است. از مهمترین رویکردهای این مجوعه ها می توان به بیان مسائل تربیتی و اخلاقی، مهارت های زندگی، رعایت مسائل دینی، نظم و انضباط و موضوعات مربوط به دین، اخلاق، امید و آگاهی اشاره کرد.

مهمترین عناوین انیمیشن های تهیه شده در این سال ها مجموعه های «نگار و نوید»، «بعد از مدرسه»، «کارستان»، «ماهیان ماجراجو» و «سنجابک» هستند و در سال 1396 هم مجموعه انیمیشن «قصه ها» به مدت 120 دقیقه با موضوع قصه های اخلاقی و قصه های قرآنی در این مرکز تهیه و تولید شده است.

 مهرداد عظیمی - مدیرکل صدا و سیمای مرکز چهارمحال و بختیاری