سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

ایران پویا، کرمانشاه زیبا؛ شمارش معکوس برای برگزاری جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی

ایران پویا، کرمانشاه زیبا؛ شمارش معکوس برای برگزاری جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی

 

دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی با شعار ایران پویا، کرمانشاه زیبا از ۱۸ تا ۲۰ تیر در کرمانشاه برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها، علی دارابی، معاون امور استان‌ها رسانه ملی در نشست خبری دومین جشنواره پویانمایی و برنامه‌های عروسکی با بیان اینکه که جشنواره امسال با هدف ایجاد نشاط و شادی در مناطق زلزله زده کرمانشاه از اهمیت خاصی برخوردار است گفت: علاوه بر این موضوع کمک به رشد و توسعه استان کرمانشاه و معرفی جاذبه‌های سیاحتی و گردشگری این استان نیز از دیگر اهداف ما برای برگزاری این دوره از جشنواره در کرمانشاه است.

معاون امور استان‌ها رسانه ملی با بیان اینکه هفته فرهنگی استان کرمانشاه نیز قرار است از ۱۵ تیر در بیش از ده شهر و شهرستان کرمانشاه و به خصوص در مناطق زلزله زده به مدت یک هفته برگزار شود گفت: بیش از ۱۲ فرمانداری برای برگزاری هفته فرهنگی استان با حضور چهره‌های هنری اعلام آمادگی کرده‌اند

وی افزود: برگزاری جشنواره پویا نمایی با هدف رقابت سازنده و شناسایی ظرفیت‌های قابل سرمایه گذاری طراحی شده که زمینه را برای کشف استعدادهای مختلف و احیای هنر و صنعت تولیدات عروسکی فراهم می‌کند.

معاون امور استان‌ها رسانه ملی با اعلام این خبر که، ۱۵۳۰ اثر در بخش های مختلف به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است گفت: 942 اثر به بخش خصوصی و غیر دولتی اختصاص داشته و 229 اثر از تولیدات شبکه‌های استانی بوده و 113 اثر متعلق به مرکز صبا، بسیج سازمان و  شبکه‌های سیماست و ه 162 اثر از نهادها و انجمن‌های تخصصی نیز به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است. وی افزود: تعداد آثار دریافتی بعداز فراخوان جشنواره 1530 اثر بود که بعد از تفکیک آثار و شروع کار هیات انتخاب متشکل از  34 نفر هیات انتخاب و 31 نفر داور(که در برخی از بخش ها اعضا مشترک هستند)  355 اثر به بخش داوری راه یافته است.

به گفته دارابی شورای عالی جشنواره با حضور19 نفر از صاحبنظران، استادان و دست اندرکاران حوزه رسانه، فرهنگ و پویانمایی و عروسکی (خانمها : مرضیه برومند ، سعیده ذاکری و  مریم کشکولی‌نیا آقایان : ابراهیم فروزش، امیرمحمد دهستانی، ناصر گل محمدی، محمدرضا حسنایی، سید مسعود شجاعی طباطبایی، سید علیرضا گلپایگانی، علی بخشی‌زاده، محمد رحیم لیوانی، محمد میرکیانی، شهرام حاجی میرصادقی، رضا تقدسی، فاضل نظری، محمدرضا شریفی، غلامعلی افشاریه، و ...) تشکیل و سیاست‌های کلی آن مصوب شده و در حال اجراست.

جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی، در 6 بخش اصلی پویانمایی ( مجموعه و سریال پویانمایی؛ فیلم کوتاه، نیمه بلند و بلند، موشن گرافیک و جلوه­های بصری و عروسکی(مجموعه و سریال و فیلمنامه ) و 6 بخش موضوعی (شعارسال، مقاومت و دفاع مقدس، سبک زندگی، اقتصاد مقاومتی، تهاجم سیاسی و فرهنگی و دستاوردهای اجتماعی یا مقابله با آسیب های اجتماعی) برگزار می­‌شود و بخش­های فرعی جشنواره نیز شامل بخش‌های آموزشی، تبلیغاتی، عنوان بندی، هویت بصری، دانشجویی، دینی، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، فرهنگی، شعار سال و مقابله با آسیب­های اجتماعی و بخش ویژه طرح و فیلمنامه است

معاون استانها رسانه ملی با بیان اینکه امسال با اضافه شدن بخش عروسکی جشنواره رونق جدیدی در این عرصه ایجاد شده گفت: با این رویکرد امیدواریم  نهضت جدیدی در تولیدات برنامه­‌های عروسکی ایجاد شود.

برگزاری 6 پنل علمی و کارگاه آموزشی در طول برگزاری جشنواره با حضور استادان و صاحبنظران برجسته از برنامه‌های جانبی این جشنواره است.

کاروان شادپیمایی، با حضور گروه‌های برنامه ساز کودک و نوجوان و شخصیت­‌های محبوب این گروه سنی نیز به مدت یک هفته در شهرهای مختلف استان کرمانشاه برنامه اجرا می‌کنند.

دارابی گفت: در افتتاحیه جشنواره از بیش ده نفر از هنرمندان استانی ، خانواده شهدا و پیشگامان انقلاب و در اختتامیه از 14 نفر از پیشکسوتان و هنرمندان قدردانی خواهد شد.مراسم اختتامیه نیز با حضور دکتر علی عسکری، رئیس رسانه ملی برگزار می‌شود.

در نشست خبری امروز، از پوستر دومین جشنواره ملی پویا نمایی و برنامه‌های عروسکی نیز رونمایی شد.