سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۹ مرداد ۱۴۰۰

برگزاری جشنواره استانی باعث ظهور شاعران جوان خواهد شد

برگزاری جشنواره استانی باعث ظهور شاعران جوان خواهد شد


برگزاری جشنواره استانی باعث ظهور شاعران جوان خواهد شد

علیرضا قزوه: برگزاری جشنواره استانی باعث ظهور شاعران جوان خواهد شد
داور نوزدهمین جشنواره تولیدات استانی صدا و سیما برگزاری این جشنواره را موجب ارتقای سطح آثار جوانان و ظهور شاعران جدید دانست.

علیرضا قزوه داور کمیسیون بخش شعر و سرود؛  نوزدهمین جشنواره تولیدات استانی صدا و سیما در گفت و گو با ستاد خبری این دوره از جشنواره گفت: آثار شعری که برای نوزدهمین جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما ارسال شده بود را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد. برخی از آنها متعلق به شاعران بزرگ سرزمین ما مثل حافظ، سعدی، مولانا، جامی و دیگر شعرای معروف و به نام ایران است که گنجینه‌های ادب فارسی هستند. دسته دیگر شعرها، سروده‌های شاعران محلی و بومی بوده که نام شاعران آنها معلوم نیست و سینه به سینه در شهرهای ایران نقل شده و مردم آن را می‌خوانند.
وی ادامه داد: این دو دسته از اشعار را کمتر در داوری‌ها قرار دادیم چون نظر داوران بیشتر بر شعرهایی بود که از خود شاعران باشد.
خوشبختانه در این دوره از چهره‌های صاحب‌نام در عرصه شعر آثار قابل قبولی ارسال شده بود و بسیاری دیگر شاعرانی بودند که شاید در رده ملی معروف نباشند اما در مراکز استان‌ها صاحب سبک هستند.
قزوه اظهار کرد: هر چه رقابت در مراکز استان‌ها بیشتر باشد و شعرای جوانی که در آنجا فعالیت می‌کنند بتوانند با فراغ بال بیشتری شعر بگویند می‌توانیم امیدوار باشیم که در سال‌های آینده سطح کیفی شعرهای ما در کشور روز به روز بهتر شده و شاهد ظهور شعرای خوبی از مراکز استان‌ها باشیم.
وی افزود: ما باید بتوانیم در یک رقابت سالم اشعاری را انتخاب کنیم که از مقبولیت درستی برخوردار باشند و از تفکر و اندیشه برای سرودن شعر استفاده شده باشد. داور نوزدهمین جشنواره تولیدات استانی صدا و سیما بیان کرد: بحث بسیار مهمی که وجود دارد این است که ما باید بتوانیم سهم سرودهای انقلابی را در این نوع شعرها حفظ کنیم. ایران کشوری است مبتنی بر یک انقلاب ایدئولوژیک و متفکرانه. ایران انقلابی دارد که سرآمد تمام انقلاب‌ها در طی چند دهه اخیر است. شعرهای ما باید پیام انقلاب و جمهوری اسلامی را در خود داشته باشد.
وی در پایان سخنانش اظهار کرد: در اوایل انقلاب فضای بیشتر سروده‌ها انقلابی بود. امروز هم دوباره باید جایگاهی برای این نوع سروده‌ها داشته باشیم.