سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۹ مرداد ۱۴۰۰

بیانیه هیات داوران بخش مجموعه و سریال نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران

بیانیه هیات داوران بخش مجموعه و سریال نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران

 

اعضای هیات داوران بخش مجموعه و سریال  نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران نتایج مطالعه و داوری خود را در بخش آثار مجموعه و سریال طی بیانیه ای اعلام کردند. در این بیانیه آمده است :

در دنیای کنونی، شبکه های تلویزیونی به منظور بقا و حفظ مخاطبان خود مجبور به نوآوری و بهره مندی از تازه ترین قالب های برنامه سازی می باشند. انیمیشن تلویزیونی از اواسط قرن بیستم و همه گیر شدن گیرنده های خانگی همواره از پر مخاطب ترین و تاثیر گذارترین قالب های برنامه سازی بوده است.

انیمیشن تلویزیونی بیش از دیگر قالب ها و ساختارهای انیمیشن با خود گیرنده های خانگی و ویژگی های آن تعریف و معنی و مفهوم پیدا می کند. در حال حاضر رقم کشورهای استفاده کننده از رسانه تلویزیون به تعداد کل کشور های دنیا می رسد. انسان ها در جوامع مختلف، تلویزیون را به عنوان محوریترین رسانه برای گذران اوقات فراغت انتخاب می کنند و تلویزیون سهم بالایی در تکمیل پازل اطلاعاتی مخاطبان خود ایفا می کند. در کنار رونق شبکه های تعاملی، شبکه های تخصصی تلویزیونی نیز هر روز توسعه بیشتری پیدا می کند و به مخاطب این امکان را می دهد تا کمتر برای پیدا کردن برنامه مناسب خود زمان صرف کانال گردی کند. لذا چنانچه شبکه های تخصصی انیمیشن ایرانی نتوانند در فایل ذهنی مخاطبان کودک و نوجوان ما جای خود را باز کنند به دشواری می توان شبکه های داخلی را جایگزین نمونه های خارجی آن کرد.

کشور جمهوری اسلامی ایران بدلیل ویژگی های قومی، مذهبی مجبور است از افقی معین و متفاوت به جهان و پدیده ها نگاه کرده و جهت گیری فرهنگی مستقل و منحصر بفرد خود را داشته باشد. در این رویکرد فرهنگی چنانچه انیمیشن ایران تولید کننده باشد تا ضمن تامین نیاز های داخلی صادر کننده باشد بهتر می تواند از منافع ملی خود دفاع کند تا خریدار و مصرف کننده صرف باشد.

توفیق دیدن بیش از سیصد مجموعه انیمیشن تلویزیونی پخش شده از شبکه های مختلف سراسری و استانی برای همه داوران فرصت مغتنمی فراهم کرد تا شاهد سیر تکامل شکل گیری ساختاری از انیمیشن باشند که بدون توان و پختگی کافی به سادگی نمی توان خود را درگیر تولید آن کرد. نوعی از تولید که جای آزمایش و خطا نیست و بدست هر ماجراجوی جویای نام نمی توان سپرد. شاید به همین دلیل باشد که شورای سیاست گذاری جشنواره آگاهانه و هوشمندانه راه ورود آثار تجربی و کوتاه را به جشنواره فراهم کرد.

برهمین اساس معتقدیم ، و از سیاست گذاران پویانمایی رسانه ملی می خواهیم برای جلوگیری از آسیب های ریز و درشت تولید انبوه به پیشینه فیلمسازان در عرصه تولید فیلم کوتاه که بستری مناسب برای محک ذوق و توان آنها می باشد توجه کافی داشته باشند.

و در پایان وجود آثار برجسته از استعدادهای جوان و شهرستانی که شاید کمتر باورشان داریم از اتفاقات پر رنگ و برجسته در داوری آثار بود. به نمایندگی از طرف همه این استعداد ها از شما عزیزانی که کمر همت به رشد انیمیشن ایران  بسته اید می خواهیم با ایجاد عدالت در تقسیم بودجه کمک به حضور و شکوفایی هر چه بیشتر این استعداد ها داشته باشیم. قطعاً اتفاق دیگری که در توجه به استعداهای جوان و شهرستانی رقم می خورد جرقه های شکل گیری انیمیشن بومی است که مبنایی بر تولد  انیمیشن ملی است.

مرضیه برومند، محمد رضا کریمی صارمی، محمد سرشار، امیر محمد دهستانی و ناصر گل محمدی.