سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۹ مرداد ۱۴۰۰

بیانیه هیات داوران دانشجویی نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران

بیانیه هیات داوران دانشجویی نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران

 

اعضای هیات داوران دانشجویی نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران نتایج مطالعه و داوری خود را در بخش آثار دانشجویی طی بیانیه ای اعلام کردند.

در این بیانیه آمده است : آثار بخش دانشجویی از مهمترین آثار جشنواره ها به شمار می رود، چراکه می توان در آن شاهد نوآوری، خلاقیت و دیدگاه های تازه بود. در این جشنواره نیز، بسیاری از انیمیشن های این بخش، از کیفیت بسیار قابل توجهی برخوردارند. تولید آثاری با این سطح از کیفیت، به دلیل کمبود امکانات و بودجه در تولید فیلم های دانشجویی، بسیار قابل توجه است و باتوجه به اینکه تولیدات دانشجویی، اغلب آثار اول سازندگان آن به شمار می روند، آثار انتخاب شده، نویدبخش آینده ای روشن برای این فیلمسازان می باشد. هیات داوران ضمن شادمانی از مشاهده آثار ارزشمند دانشجویی، نکاتی را شایان ذکر می داند:

باتوجه به اینکه بیشتر تولیدات دانشجویی ایران، در ساختار انیمیشن تجربی قرار دارد، به دلیل اهمیت و گستردگی انیمیشن تلویزیونی، پیشنهاد می شود، ساخت انیمیشن تلویزیونی توسط دانشجویان در دانشگاه های مختلف هنری، بویژه در دانشگاه صدا و سیما که متولی اصلی انیمیشن تلویزیونی است، به عنوان یک ضرورت در کنار توجه به انواع دیگر انیمیشن، در دستور کار قرار گرفته و برنامه ریزی جدی تری در آموزش جنبه های مختلف این تولیدات صورت گیرد. توجه به ساختارهای استاندارد، مخاطب شناسی، عناصر جذابیت و شناخت ژانرهای مختلف انیمیشن تلویزیونی از جمله مواردی است که لازم است مورد توجه دانشجویانی که به حوزه انیمیشن تلویزیونی گرایش دارند، قرار گیرد.

اگرچه مخاطب اصلی انیمیشن تلویزیونی خردسال، کودک و نوجوانان هستند، اما توجه به آثاری که مخاطب عام و خانواده ها نیز بتوانند در ساعات مناسب در کنار کودکانشان به تماشا بنشینند، از مواردی است که لازم است مد نظر قرار گیرد؛ آموزش موضوعات و درونمایه های ارزشمندی که مرتبط با زندگی طیف مخاطبین هدف است. مسلما طرح موضوعات مختلف فرهنگی ضمن توجه به خلق داستانهای جذاب، شادی آفرینی، امید و ایجاد انگیزه، می تواند بستر گفتگو و تعامل میان والدین و کودکان را فراهم سازد. شناخت عمیق فرهنگ جامعه و موضوعات مرتبط با زندگی روزمره و سبک زندگی، و نیز موضوعات جهان شمول که بتواند انیمیشن تلویزیونی ایران را به بازارهای مختلف در همه نقاط جهان متصل کند، ازجمله دیگر چشم اندازها می تواند باشد.

توجه به ساختارهای روایی جذاب، در کنار تلاش برای خلق فضاهای متنوع تکنیکی و بصری، از دیگر نکاتی است که لازم است به آن توجه شود. هیأت داوران بر این باور است که صرف دقت و حساسیت بیشتر در این بخش ها، تکمیل کننده گام های خلاقانه دانشجویان در بخش های مضمون و محتوا خواهد بود. در این مسیر بهره گیری از ظرفیت کارگروهی برای حصول به نتایجی درخشان بدیهی به شمار می رود. چرا که انیمیشن و بویژه انیمیشن تلویزیونی رسانه و هنری بسیار پیچیده و مهم است و برای اشراف به همه جنبه های آن، به تخصص های گوناگون در کنار یکدیگر نیاز دارد. در پایان هیات داوران امیدوار است با حمایت همه جانبه سازمان صدا و سیما از تولیدات دانشجویی، شرایط بهتری برای استفاده از این نیروهای خلاق در آینده فراهم آورد.

هیات انتخاب و داوران بخش دانشجویی: سمیه کاظم بیگی، محمدامین همدانی، احمد سفلایی، محمدعلی صفورا