رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

بیانیه ی هیئت انتخاب وداوری بخش فیلمنامه نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران - صفحه محتوایی

 

 

بیانیه ی هیئت انتخاب وداوری بخش فیلمنامه نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران

بیانیه ی هیئت انتخاب وداوری بخش فیلمنامه نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران

 

اعضای هیات داوران بخش فیلمنامه نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران نتایج مطالعه و داوری خود را در بخش آثار موشن گرافیک طی بیانیه ای اعلام کردند.در این بیانیه آمده است:

فیلمنامه برای هراثر تصویری یک آغاز است و این آغاز پایه و مایه ی هنر هشتم است. درهنرپویانمایی ،همه عناصر جام بخشی به مفاهیم وپدیده ها؛ در فیلم نامه رخ می نمایند.گویی نویسنده برای نگارش فیلم نامه دست به یک کشف وشهود می زند تا پیدا وناپیدای جهان پیرامون را به تصویر بکشد. ازاین رو راهی دشوار پیش رودارد که همه چیز در قلم ونگاه او تعریف می شود.این جاست که گاه بررسی یک فیلم نامه-اگر به درستی صورت پذیرد- از نگارش آن دشوارتراست؛ چون داوران باید بتوانند از مسیرهای تاریک و روشن وگاه ناهموار بگذرند تا دریابند که نویسنده در پی چه بوده و چگونه ای راه را طی کرده است.حال اگر قرار باشد اثری از دنیای پررمز و راز کودکان تصویری نشان دهد کار دشوار تر می شود.

در این زمینه، رسانه ملی و پرچمدار ارجمند این جشنواره دست به کاری بزرگ زده که امیدواریم بازده آن،درخشان ترشدن چهره هنرپویانمایی در میان هنرمندان و دوستداران این هنر صنعت جهانی شود.

از آغاز فراخوان این جشنواره بیش از یکصد طرح و فیلم نامه با موضو ع های گوناگون به دفتر جشنواره رسید که اگرنبود انتخاب برای حشنواره؛همه آثار برگزیده بودند. به هر رو با سپاس ازهمه ی عزیزانی که از دور ونزدیک یاری رسان :جشنواره بودند؛نکاتی را که در گرما گرم بررسی آثار پیش روی ما قرار گرفت به عرض می رسانیم:

1-با همه تلاش عزیزان شرکت کننده بسیار دیده شد که مرز نگارش فیلم نامه ی انیمیشن با فیلم نامه ی یک اثر رئال و زنده کمتر رعایت شده.

2-پژوهش که نیاز اصلی یک اثر ماندگار است در بیشتر آثار به جشم نمی خورد که شایسته است مورد توجه قرار بگیرد.

3-توجه به ادبیات؛ چه ادبیات معاصر وکودکان و ادبیات و ادبیات کهن ایران زمین؛ فقر آشکار بیشتر آثار رسیده بود.

پرداختن هوشمندانه؛هنرمندانه وجان پسندانه به موضو ع های ارزشی چون انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از کمبود های آثار رسیده بود. هرچند در میان آثار رسیده برخی آثار برگزیده شدند و آثار دیگری برای تولید پیشنهاد شدند؛ولی امیدواریم این ناتوانی در نگارش آثار ارزشی در حشنوا ره آینده به توانایی خیره کننده ای تبدیل شود.

نکته ی آخر این که هیئت داوران برخی از آثاری را که برجستگی های خاصی داشتند جهت تولید به معا ونت محترم امور استان ها پیشنهاد کردند که در صورت نگاه دوباره ؛باز نویسی دقیق و ارزیابی همه جانبه کارشناسان می توانند رنگ اجرا وتولید به خود بگیرند...

 

باسپاس فراوان از هنرمندان عرصه پویانمایی که خود نشان دار تولید کالای فرهنگی ایرانی درسال حمایت از کالای ایرانی هستند؛ با احترام بی پایان؛هیئت داوران بخش فیلم نامه جشنواره:

افسانه شعبان نژاد؛سید امین حسینیون؛حمید رضا حافظی؛محمد میرکیانی.