سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

تدوین نظام‌نامه پژوهشی برنامه‌ای شبکه‌های استانی

رئیس کمیسیون پژوهش بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز از تدوین نظام‌نامه پژوهشی برنامه‌ای شبکه‌های استانی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، هفتمین قسمت برنامه «هدهد 22» سه شنبه شب 22 مردادماه با حضور مجید علیزاده رئیس کمیسیون پژوهش بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز روی آنتن رفت.
وی با اشاره به ویژگی‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و نقش اصل صداقت در رسانه ملی اظهار کرد: علم و پژوهش، زمینه‌ساز تحقق این هدف است و اگر محتوایی بر پایه پژوهش استوار نباشد، تاثیرگذاری آن بسیار کم است.
علیزاده با بیان اینکه زمانی مجبور بودیم از نظر کمی به توسعه شبکه‌ها بپردازیم گفت: با توجه به رقبای گسترده بین‌المللی، باید این اقدام انجام می‌شد و شبکه‌های متعددی را در سبد رسانه‌ای مخاطبان قرار می‌داد.
رئیس کمیسیون پژوهش بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز خاطرنشان کرد: افزایش تعداد شبکه‌ها، تنوع ساختاری و تعداد برنامه‌ها را هم ارتقا داد که پشتوانه‌سازی برای همه این برنامه‌ها از نظر پژوهشی، دشوار و زمان‌بر است.
وی ادامه داد: امروز بسیاری از برنامه‌های صدا و سیما چه شبکه‌های سراسری و چه استانی، از نظر کیفی تغییرات زیادی نسبت به گذشته داشته‌اند و پژوهش، به رکنی اساسی در آنها تبدیل شده است.
علیزاده با اشاره به تاکید رئیس رسانه ملی و معاون امور استان‌ها مبنی بر اینکه حتی یک فریم بدون پشتوانه پژوهشی نباید روی آنتن برود گفت: از جشنواره گذشته تا امسال تلاش کرده‌ایم برای پژوهش‌محور شدن برنامه‌ها، گامی اساسی برداریم و بر این اساس همفکری خوبی میان پژوهشگران و کارشناسان مرکز و استانی شکل گرفت و نظام‌نامه پژوهشی برنامه‌ای شبکه‌های استانی تدوین شد.
رئیس کمیسیون پژوهش بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز بیان کرد: مقرر شده است برنامه‌ها از مرحله ارائه طرح تا برآورد و تولید، بخش پژوهش مورد توجه قرار بگیرد و این امر در همه زمینه‌ها جاری باشد.
وی گفت: بخشی از پژوهش به دنبال ارائه اطلاعات موثق به مخاطبان استوار شده و بخشی دیگر هم مربوط به شناسایی و احصاء خواسته‌ها و نیازهای آنهاست.
علیزاده با بیان اینکه برای عملیاتی شدن این نظام‌نامه، الزاماتی مورد نیاز است خاطرنشان کرد: یکی از این الزامات آن است که گروهی پژوهشی همراه گروه تولیدکننده باشند، نخستین اقدام در این زمینه آن است که همه مراکز باید یک برنامه در رادیو و یک برنامه در تلویزیون بر مبنای این نظام‌نامه تولید کنند و در جشنواره بیست و دوم ارائه دهند، به این ترتیب 57 اثر بر همین اساس تولید شده که البته 30 تا 40 درصد آنها قواعد نظام‌نامه را رعایت کرده‌اند ولی عقیده داریم همین مقدار آغاز برای یک گام بلند در پژوهش‌محور شدن برنامه‌ها است.
وی تصریح کرد: بناست تا سال آینده همه برنامه‌های پر مخاطب شبکه‌های استانی، بر مبنای نظام‌نامه پژوهشی برنامه‌ای تولید شوند.
رئیس کمیسیون پژوهش بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز افزود: ساختار تشویق در این نظام‌نامه دیده شده است، اینکه برنامه‌ها تا چه حد به پژوهش اعلام شده در ابتدای طرح وفادار بوده‌اند البته ساختار تنبیهی هم در نظر گرفته شده است هر چند وجهه تشویقی آن بیشتر است.
وی با بیان اینکه شیوه‌های ارتباطی سازمان با مخاطبان گسترده‌تر از قبل هستند و در این حوزه از سامانه‌های تلفنی، پیامکی و فضای مجازی استفاده می‌شود گفت: شبکه‌های استانی بیش از شبکه‌های سراسری با مخاطبان خود در تعامل هستند، شبکه‌های استانی در واقع زندگی مردم را بیشتر نشان می‌دهند و نظرسنجی‌های صدا و سیما هم بر این امر صحه می‌گذارند.
علیزاده عنوان کرد: وظیفه ماست که شیوه منظم و منسجمی را تعریف کنیم تا ارتباط مخاطبان با شبکه‌های استانی روش‌مندتر شود و در نهایت منجر به برنامه‌سازی شود.

بیابانکی: شورای شعر و موسیقی مراکز تشکیل شود
سعید بیابانکی شاعر معاصر و عضو کمیسیون شعر و موسیقی جشنواره بیست و دوم، دیگر مهمان برنامه بود؛ وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این کمیسیون خاطرنشان کرد: تولید اثر موسیقایی یک کار جمعی است در حالیکه مخاطبان بیشتر صدای خواننده را می‌شنوند و به خاطر می‌سپرند.
بیابانکی افزود: موسیقی تولید شده در مراکز استانی صدا و سیما به مراتب از آثار تولیدی شبکه‌های سراسری بهتر است و بیشتر به زبان فارسی و فرهنگ‌های بومی توجه دارد.
عضو کمیسیون شعر و موسیقی بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز با بیان اینکه شعر و موسیقی متکی بر خرده فرهنگ‌ها، می‌تواند موجب پاسداشت زبان فارسی و فرهنگ ایرانی شود گفت: خرده‌فرهنگ‌ها قابل هدف‌گیری نیستند و دشمنان در تهاجم خود، فرهنگ معیار را هدف قرار می‌دهند.
وی ادامه داد: در مراکز استانی هر جا به موسیقی مقامی و محلی پرداخته شده، موفقیت بیشتری را نسبت به موسیقی به اصطلاح با لهجه تهرانی به دست آورده‌اند.
بیابانکی با اشاره به ترکیب هیئت انتخاب و داوری کمیسیون شعر و موسیقی گفت: اعضای این کمیسیون هر کدام از یک نقطه کشورمان هستند و آشنایی کاملی با موسیقی مقامی و محلی دارند که این امر موجب داوری بهتری شد.
وی تصریح کرد: لازم است شورای شعر و موسیقی در مراکز تشکیل شود و اگر تاکنون هم در برخی مراکز وجود داشته، ارتباط خوبی با شاعران بومی ندارند.
عضو کمیسیون شعر و موسیقی بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز با بیان اینکه آثاری در همه سبک‌ها و حوزه‌ها در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفتند گفت: آثاری در نهایت برگزیده شده‌اند که از همه جهات بهترین‌ها را ارائه داده‌اند چون ممکن است اثری دارای شعر خوبی باشد ولی موسیقی خوبی نداشته است یا بالعکس.
برنامه تلویزیونی «هد هد 22» در ده قسمت ویژه بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما، هر شب حوالی ساعت 21:00 با اجرای محمود گبرلو و تهيه كنندگي مهدي خدايي به صورت زنده از شبکه «شما» پخش می‌شود.