سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

توجه به فرهنگ های بومی باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد

توجه به فرهنگ های بومی باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد

 

محسن چینی فروشان رئیس هیئت انتخاب و داوری بخش فیلمنامه عروسکی در گفت و گو با ستاد خبری دومین جشنواره ملی پویا نمایی گفت: نکته مهم در این جشنواره توجه به فیلمنامه و اختصاص جایزه و رقابت در بخش فیلمنامه است که اتفاقی مبارک و مهم است. زیرا پایه و بستر اصلی یک فیلمنامه خوب است. امیدوارم که این بخش در سال های بعد هم ادامه یابد.

وی در ادامه درباره ارزیابی اش از آثار رسیده به این جشنواره توضیح مي دهد: برخی از آثار دارای کیفیت خوب و هنرمندانه و خلاقانه بود. ولی برخی فیلمنامه ها دارای قصه های تکراری، لوکیشن های معمولی و کم توجه به علاقه و نیازهای امروزی کودکان بود که شاید به دلیل توجه به مشکلات مالی و ساخت ارزان تر سریالها باشد. در هر صورت خلاقیت، ایده های نو، توجه به فرهنگ های بومی و خرده فرهنگ ها اصلی است که باید بیشتر مورد توجه نویسندگان قرار گیرد.

چینی فروشان همچنین در پاسخ به این سوال که با برگزاری چنین جشنواره ای چه چشم اندازی را می توان برای آینده انیمیشن تلویزیونی متصور شد، ادامه مي دهد: جشنواره می تواند جریان ساز باشد اگر مداومت داشته باشد و آنقدر جدی باشد که نویسندگان و فیلمسازان و شبکه های مختلف- خصوصا شبکه های استانی- حضور پررنگ در جشنواره را جزء وظایف خود بدانند. فیلم های پویانمایی و عروسکی نه تنها موجب سرگرمی کودکان مان است که می تواند اثر تربیتی فوق العاده ای بر بچه ها داشته باشد.انتخاب موضوع مورد نیاز و مبتلا به بچه ها، قصه خوب، تکنیک مناسب و ساخت خلاقانه از ضروریات یک فیلم انیمیشن یا عروسکی است. بچه ها با این عروسک ها و شخصیت ها زندگی می کنند و به آنان عشق می ورزند. قدر این نعمت را باید دانست.