سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

جایگاه خوب مرکز سمنان در تولید انیمیشن

گفتگو با محمد حسن عابدی نژاد از تهیه کننده انیمیشن صدا و سیمای مرکز سمنان

جایگاه خوب مرکز سمنان در تولید انیمیشن

جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران فرصت مناسبی است تا هنرمندان این حوزه به تبادل تجارب و اندوخته های گرانمایه خود بپردازند.

این جشنواره ضمن ایجاد جریان گسترده‌ای در حوزه تولید و ساخت انیمیشن و پویانمایی در کشور باعث  ایجاد رقابت سالم و سازنده میان برنامه‌سازان و تولیدکنندگان انیمیشن در کنار اشتغال‌زایی برای آنها نیز خواهد شد.

صدا و سیمای مرکز سمنان هم به لطف خداوند بزرگ و به مدد استعداد هنرمندان بومی خود با تولید آثار خوب و فاخری در این زمینه توانست جایگاه خوبی را در بین مراکز کسب کند.

از این آثار می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

"قضاوت های حضرت علی"  2 قسمت 15 دقیقه ای با موضوع معارفي (روايت قضاويت هاي مشهور نقل شده از حضرت علي (ع) ، "گلستان مطهر 4 و 5"  2 قسمت 18دقیقه ای با موضوع فرهنگي ( معرفي غاري تاريخي در كوه هاي دامغان) ،

"ماجراهای بین راهی" 7 قسمت 5 دقیقه ای با موضوع  اقتصادي ( خدمات دولت- معرفي پروژه انتقال آب چشمه روزيه به سمنان)، "افسانه شهر قالي"  یک قسمت 75 دقیقه ای (سینمایی 3 بعدی) ، "سفر به توران " 13 قسمت 11 دقیقه ای با موضوع یوز ایرانی، "قصه هاي جنگل ابر" 13 قسمت 11 دقیقه ای با موضوع اجتماعي(ماجرا هايي كه براي حيوانات جنگل ابر بوجود مي آيد ، "به سوی آسمان" 13 قسمت 13 دقیقه ای با موضوع آموزش احکام نماز برای کودکان و نوجوانان ، "دختر سنگ فروش" با موضوع انتفاضه فلسطین و موشن گرافیک با موضوع پیشگیری از اعتیاد.

این مرکز همچنین آثاری را به این شرح در دست تولید دارد:

"پارک ملی کویر"  (13 قسمت 11 دقیقه ای با موضوع محیط زیست استان)

"آرزوهای حمید " ( 13 قسمت 11 دقیقه ای که شامل  آموزشهای اجتماعی برای کودکان میباشد)

"همسایه ها" ( 12 قسمت 2 دقیقه ای با موضوع آسیب های اجتماعی)

" تاتا و سارا " 26 قسمت 7 دقیقه ای با موضوع کودک.

 

به مناسبت برگزاری دومین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی با محمد حسن عابدی نژاد یکی از تهیه کنندگان انیمیشن صدا و سیمای مرکز سمنان که در نخستین جشنواره ملی پویا نمایی نیز حضور داشته است گفتگو کردیم.

ابتدا از وی پرسیدیم در نخستین جشنواره ملی پویا نمایی با چند اثر حضور پیدا کردید و چه موفقیت هایی را کسب کردید که گفت: اینجانب با سه اثر به عنوان تهیه کننده در جشنواره اول حضور داشتم که فیلمنامه مجموعه انیمیشن " آرزوهای حمید" در بخش حمایت از تولید، موفق به کسب جایزه و فیلمنامه مجموعه انیمیشن " تاتا و سارا" موفق به کسب دیپلم افتخار بهترین اثر دوم در بخش فیلمنامه ها شد و نهایتا مستند فاخر " نگینی بر خاک " در بخش جلوه های ویژه دیجیتال با کسب دو تندیس و دو دیپلم افتخار به عنوان دومین اثر برتر این بخش شناخته شد. در حال حاضر انیمیشن تاتا و سارا در مرحله تولید بوده و قسمت‌هایی از آن برای حضور در دومین جشنواره پویانمایی تحویل دبیرخانه شده است.

 از وی در مورد اهمیت تولیدات انیمیشن جویا شدیم که گفت: امروزه شاهد حضور انیمیشن به عنوان مدیومی جذاب هستیم که طیف وسیعی از مخاطبان را از کودک و نوجوان تا بزرگسالان پوشش می دهد و در بسیاری از آثار سینمایی، بازی های رایانه ای، برنامه های تلویزیونی و شبکه های اجتماعی و.. مخاطب دارد. همین دامنه وسیع مخاطبان سبب اهمیت بالای این هنر صنعت شده است که برای انتقال هرچه بهتر و جذاب تر مفاهیم در عرصه های گوناگون فرهنگی، هنری، اقتصادی، سیاسی و ... نقش اساسی ایفا می کند و این امر بیش از پیش بر اهمیت آن می افزاید.

 

وی در مورد تولیدات این مرکز که در جشنواره های مختلف توانسته اند حائز رتبه شوند گفت: ما تا کنون با آثار خوبی در جشنواره های مختلف داخلی و بین المللی حضور داشته ایم که از این جمله میتوان به راه یابی انیمیشن" افسانه شهر قالی" به بخش نهایی جشنواره BAR کشور مونته نگرو اشاره کرد.

عابدی نژاد افزود: این اثر بلند پویانمایی  تا کنون توانسته تندیس پروانه طلایی بهترین فیلمنامه بلند پویا نمایی ، دیپلم افتخار بهترین فیلم بلند پویا نمایی از بیست و هشتمین جشنواره کودک و نوجوان اصفهان ، دریافت جایزه و تندیس زرین بهترین فیلمنامه پویا نمایی در نخستین جشنواره فیلم"سما" با موضوع سبک زندگی اسلامی و ایرانی ، جایزه بهترین انیمیشن سه بعدی از جشنواره بین المللی الغدیر نجف اشرف  و لوح تقدیر و جایزه نقدی بخش پویا نمایی جشنواره بین المللی  رشد و  راهیابی به بخش مسابقه پنجمین دوره جشنواره فیلم عمار جشنواره عمار را در کارنامه جشنواره ای خود ثبت نماید.

" افسانه شهرقالی "  قصه پر ماجرای شهری است که مردمانش با یاد خدا و دلی آکنده از امید ، زیباترین قالی های جهان را می بافند . در حالی که بیگانگان (آخرین نسل بازماندگان بیدهای غول پیکر) در صدد حمله به آنجا هستند و نوجوانی از آن دیار با قالیچه پرنده مصمم به نجات شهرقالی است.

در خاتمه از این تهیه کننده که سابقه حضور در نخستین جشنواره ملی پویانمایی را داشته است در خصوص ارزیابی برگزاری آن و پیشنهاد وی برای بهبود کیفیت جشنواره پیش رو پرسیدیم که گفت:  نخستین جشنواره پویانمایی به خوبی برگزار شد. نقایص کوچکی هم که وجود داشت به جهت نوپا بودن این رویداد مهم، قابل چشم پوشی است، اما برای ارتقاء کیفیت این جشنواره در سال های آتی پیشنهاد می شود آثار منتخب در شبکه های مختلف نمایش داده شده و اخبار جشنواره نیز پوشش بهتری داده شوند، همچنین زمان بندی مراسم افتتاحیه و اختتامیه با برنامه ریزی بهتری همراه شود تا مانند جشنواره گذشته  اهدای جوایز  با سرعت و عجله انجام نپذیرد.