سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

جشنواره تولیدات استانی افق روشنی برای تصمیم‌گیران رسانه ملی فراهم می‌کند

جشنواره تولیدات استانی افق روشنی برای تصمیم‌گیران رسانه ملی فراهم می‌کند


جشنواره تولیدات استانی افق روشنی برای تصمیم‌گیران رسانه ملی فراهم می‌کند

مدیر کل صدا و سیمای مرکز گیلان: جشنواره تولیدات استانی افق روشنی برای تصمیم‌گیران رسانه ملی فراهم می‌کند
مدیر کل صدا و سیمای مرکز گیلان، جشنواره تولیدات استانی را افق روشن، از ظرفیت‌های موجود برنامه‌سازی در مراکز استان ها برای تصمیم‌گیران رسانه ملی دانست.

حسن ظهیری مدیر کل صدا و سیمای مرکز گیلان در گفت‌وگو با ستاد خبری نوزدهمین جشنواره تولیدات استانی صدا و سیما در مورد تاثیر برگزاری جشنواره تولیدات استانی در استعدادیابی جوانان هنرمند مراکز استان‌ها گفت: بدون شک، اصل برگزاری جشنواره، می‌تواند فرصت مناسبی برای دیده شدن استعداد جوانان باشد، اما تحقّق این امر بیش از هر چیز به دو عامل مهم بستگی دارد. یکی از این عوامل این است که ساز و کارهای انتخاب تولیدات در مراکز، به این معنی که ملاک انتخاب آثار در مراکز مبتنی بر شایستگی های واقعی افراد باشد و این شایستگی‌ها با تعیین شاخص های یکسان برای همه مراکز، به درستی سنجیده شوند.
وی افزود: عامل دیگر نیز عادلانه بودن بخش داوری آثار است. یعنی حتی اگر انتخاب آثار به درستی در مراکز انجام شود، آشکار شدن استعدادهای واقعی آن‌گاه میّسر خواهد بود که داوری صحیحی برای آنها به عمل آید. داوری‌ها باید مبتنی بر عدالت، اخلاق و اصول حرفه‌ای رسانه‌ای باشد.
وی ادامه داد: علاوه بر این جشنواره باید بخشی در حوزه‌های آزاد از نظر سبک و موضوع نیز داشته باشد  تا از افکار نو و بدیع که ویژه جوانان است، بهره مند شود.
ظهیری تاکید کرد: بنابراین با تحقق این سه مورد و نیز رعایت برخی از موارد دیگر مثل انجام هماهنگی‌های گسترده و لزوم اطلاع‌رسانی به هنگام، در زمینه‌های مربوط به محورهای مورد نظر در جشنواره‌ها می‌توان انتظار داشت که برگزاری جشنواره تولیدات، زمینه مناسبی برای استعداد یابی جوانان مراکز استان‌ها فراهم کند.
وی در ادامه میزان انگیزه‌سازی این جشنواره را برای برنامه‌سازان شبکه‌های استانی مورد بررسی قرار داد و گفت: این که هنرمندان مراکز بتوانند قابلیت‌های خود را در هنگام برگزاری جشنواره به نمایش عمومی بگذارند، می‌تواند عامل انگیزاننده بزرگی برای آنان به شمار آید. در این میان آنچه اهمیت دارد، صرف نظر از کیفیت برگزاری جشنواره، ضرورت پیش‌بینی‌ساز و کارهایی برای تداوم آن تا جشنواره بعدی است، به گونه ای که هنرمندان دریابند در فاصله میان دو جشنواره، رها نشده‌اند.
مدیر کل صدا و سیمای مرکز گیلان اظهار کرد: اگر برنامه‌سازان مراکز احساس کنند که جشنواره علاوه بر  این که توانمندی‌های آنها را به ظهور می‌رساند، می‌تواند زمینه‌ساز موفقیت‌های دیگری برای آنان باشد و مثلاً سبب‌ساز امکان حضور آنها در عرصه‌های سراسری رسانه ملی را فراهم آورد، شاید از این رو انگیزه‌های بیشتری پیدا کنند. بنابراین انگیزه‌بخشیِ جشنواره تولیدات برای هنرمندان مراکز استانی، منوط به اتخاذ تصمیمات و در نظر گرفتن ساز و کارهایی برای تداوم بخشیدن ارگانیک به جشنواره است.
وی در رابطه با لزوم برگزاری جشنواره تولیدات استانی نیز بیان کرد: همین  که جشنواره تولیدات مراکز استانی بتواند، جوانان مستعد را شناسایی کرده و برای آنان انگیزه‌سازی کند، به نظر می‌رسد که بزرگ‌ترین ضرورت را برای برگزاری خود به اثبات رسانده است. در کنار این دو عامل بسیار مهم، مورد دیگری که به نوبه خود می‌تواند یکی از ضرورت‌های برگزاری جشنواره به شمار آید، در این نکته است که جشنواره در واقع فرصت بسیار مناسبی برای هم‌اندیشی هنرمندان مراکز و انتقال تجربیات حرفه‌ای میان آنان را مهّیا می‌سازد.
ظهیری در پایان گفت: علاوه بر این برگزاری جشنواره اگر با تمهیدات قبلی در خصوص ایجاد تقسیم کار رسانه‌های مبتنی بر مزیت‌های استانی همراه باشد، می‌تواند افق روشنی از ظرفیت‌های موجود برنامه‌سازی در مراکز استان برای تصمیم‌گیران رسانه ملی فراهم کند