سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

جشنواره تولیدات استانی باعث رقابت بین برنامه‌سازان مراکز می‌شود

جشنواره تولیدات استانی باعث رقابت بین برنامه‌سازان مراکز می‌شود


جشنواره تولیدات استانی باعث رقابت بین برنامه‌سازان مراکز می‌شود

مدیر کل صدا و سیمای مرکز یزد
جشنواره تولیدات استانی باعث رقابت بین برنامه‌سازان مراکز می‌شود

مدیر کل صدا و سیمای مرکز یزد جشنواره تولیدات استانی را موجب ایجاد رقابت بین برنامه‌سازان مراکز و در نتیجه ارتقای سطح کیفی آثار دانست.

 

دکتر احمد پهلوانیان مدیر کل صدا و سیمای مرکز یزد در گفت‌وگو با ستاد خبری نوزدهمین جشنواره تولیدات استانی صدا و سیما در مورد تاثیر برگزاري جشنواره توليدات استاني  و اینکه تا چه حد مي‌تواند در استعداديابي جوانان هنرمند مراكز استان‌ها تأثيرگذار باشد، گفت: بسیاری از استان‌هاي كشور با توجه به پتانسيل موجود در بخش‌هاي مختلف هنري از جمله هنرهاي نمايشي، موسيقي و سایر هنرها ازتوانمندي‌هاي بسياري برخوردار هستند. 

وی ادامه داد: با توجه به اين پتانسيل‌ها، برخي از مراكز علاوه بر استفاده از توانمندي بالاي نيروهاي مستعد سازماني، با شناسايي نخبگان توانمند استاني به جذب و استفاده از توانمندي‌هاي آنان در برنامه‌سازي مراكز اقدام نموده‌اند. با اين حال بسياري از نخبگان برجسته هنري خصوصاً جوانان مستعد، عرصه چنداني براي معرفي خود و ارائه آثارشان پيدا نمي‌كنند و برگزاري جشنواره توليدات استاني فرصت مناسبي براي شناسايي و معرفي اين استعدادهاي جوان در سطح ملي است.

دکتر پهلوانیان همچنین با بیان اینکه جشنواره تا چه حد مي‌تواند در انگيزه‌سازي براي برنامه‌سازان شبكه‌هاي استاني تأثيرگذار باشد افزود: جشنواره توليدات مراكز در بخش‌هاي مختلف صدا، سيما، خبر، موسيقي و پژوهش  به صورت تخصصي برگزار مي‌شود. بنابراين برنامه‌سازان و عوامل توليد در حوزه‌هاي گوناگون و تخصص‌هاي مختلف مي‌توانند بصورت عادلانه و با افرادي كه در همان عنوان شغلي در ساير مراكز مشغول فعاليت هستند، مقايسه و ارزيابي شوند. در نتيجه به تمامی عوامل توليد در اين ارزيابي توجه شده و همه عوامل براي افزايش كيفيت توليدات برای شركت در جشنواره و كسب رتبه برتر تلاش مي‌كنند. توجه و تفكيك تخصص‌هاي موجود در مشاغل مختلف عرصه توليد باعث افزايش رضايت و انگيزه برنامه‌سازان براي ارتقاي كيفيت آثار خواهد شد.

وی افزود: از سوي ديگر با توجه به اهميت كسب رتبه‌هاي برتر جشنواره، برنامه‌سازان علاوه بر تلاش براي كسب رتبه‌هاي برتر، در پي اثبات توانمندي و تخصص خود در اين رقابت سالم هنري نيز خواهند بود. ايجاد فضاي رقابت، دميدن فضاي روحيه و اميد، ارزيابي و مقايسه آثار، پويايي و تحول، افزايش كيفيت توليدات و بروز نوآوري و خلاقيت در ارائه آثار باعث افزايش انگيزه برنامه‌سازان در ارائه آثار باكيفيت و خلاقانه برای شركت در جشنواره توليدات مراكز خواهد شد .

مدیر کل صدا و سیمای مرکز یزد برگزاري جشنواره توليدات استاني را لازم دانست و گفت: برگزاري جشنواره‌هاي استاني و ارائه آثار و توليدات مراكز مي‌تواند باعث رقابت برنامه‌سازان و افزايش كيفيت آثار توليدي مراكز شود. براي افزايش سطح كيفي برنامه‌ها و ارزيابي كيفي و محتوايي توليدات راديويي و تلويزيوني، علاوه بر واحدهاي نظارتي و ارزشيابي، چه در مراكز و چه در واحدهاي ستادي لازم است که راهكارهاي انگيزشي مناسبي نيز انديشيده شود. 

وی ادامه داد: برپايي جشنواره توليدات مراكز در همين راستا قابل نقد و ارزيابي است. اين جشنواره مي‌تواند علاوه بر جهت‌دهي برنامه‌سازان براي بالا بردن كيفيت آثار توليدي به ابتكار و نوآوري در ارائه آثار نيز كمك كند. بنابراين اين جشنواره مي‌تواند محملي باشد تا برنامه سازان را به تفكر به منظور نوآوري و تفاوت در ارائه آثار و مطالعه و پژوهش براي نحوه خلق آثار مبتكرانه رهنمون سازد.

پهلوانیان افزود: البته در بررسي و مقايسه آثار به نظر مي رسد لازم است به تفاوت مراكز در شاخص‌هاي گوناگون از جمله منابع انساني (خصوصاً تعداد عوامل توليدي)، امكانات فني و منابع مالي مراكز توجه ويژه شود و بهتر است مراكز بر اين اساس در طبقات مختلف دسته‌بندي شده و آثار مراكزی که هم سطح هستند با يكديگر مقايسه شوند. اين نحوه ارزيابي علاوه بر عدالت باعث افزايش انگيزه برنامه‌سازان نیز خواهد شد.