سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

جشنواره تولیدات مراکز کارگاهی به وسعت ایران

جشنواره تولیدات مراکز کارگاهی به وسعت ایران


جشنواره تولیدات مراکز کارگاهی به وسعت ایران

جشنواره تولیدات مراکز کارگاهی به وسعت ایران

ابوالفضل معصومی‌فر مدیرکل صدا و سیمای مرکز قزوین در گفت‌وگو با ستاد خبری نوزدهمین جشنواره تولیدات استانی صدا و سیما در مورد اینکه برگزاری جشنواره تولیدات استانی تا چه حد می‌تواند در استعدادیابی جوانان هنرمند مراکز استان تأثیرگذار باشد، گفت: جشنواره تولیدات استانی عرصه رقابت آثار هنری و دیده شدن حاصل تلاش برنامه‌سازان جوان و گمنامی است که در جای جای ایران اسلامی بی نام و نشان به فعالیت مشغولند.

وی ادامه داد: استعدادهای زیادی از هنرمندان جوان در استان‌ها وجود دارد که شاید تاکنون فرصتی برای بروز و ظهور نداشتند و این جشنواره بستر مناسبی برای هماوردی این تولیدات در کنار آثار تولیدی از سایر استان‌ها است.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز قزوین اظهار کرد: تضارب آرا و اندیشه هنرمندان و برنامه‌سازان در فضایی صمیمی و با نشاط از دیگر فوائد برگزاری جشنواره تولیدات استانی است؛ که خود در شناسایی و شکوفایی استعدادهای نهفته هنرمندان عرصه تولیدات رسانه‌ای بسیار تأثیرگذار است.

 

وی افزود: نمایش آثار برگزیده در این جشنواره و نقد و بررسی آنها از دیدگاه اساتید صاحب‌نظر و کارشناسان خبره، کارگاهی به وسعت ایران را در منظر نگاه برنامه‌سازان قرار می‌دهد؛ تا بیاموزند و کسب تجربه کنند و به سان بذری در دل خاک مستعد و حاصل‌خیز، در بهاری دل‌انگیز و طربناک، جلوه‌هایی بی‌نظیر از شکوه و عظمت و زیبائی خلق کنند.

معصومی‌فر در در مورد میزان تاثیر جشنواره در انگیزه‌سازی برای برنامه‌سازان شبکه‌های استانی گفت: همه انسان‌ها علاقه‌مندند در ازای تلاشی که می‌کنند مورد توجه قرار گیرند. در این میان طبع لطیف هنرمندان و برنامه‌سازان رسانه که با ذوق و قریحه و لطافت اندیشه و خیال سر و کار دارند، بیش از دیگران تحت تأثیر این توجه است.

وی اظهار کرد: جشنواره تولیدات استانی با مقایسه و ارزش‌گذاری عادلانه، آثار تولیدی استان‌ها را داوری و بهترین آثار را انتخاب و معرفی می‌کند. این فرآیند چنانچه مبتنی بر قواعد علمی و اصول منطقی و مورد پذیرش عموم بویژه ذینفعان (برنامه‌سازان) انجام گیرد و از اعمال روش‌های غیر اصولی و سلائق شخصی به دور باشد، قطعاً بهترین پاسخ به تأمین این نیاز یعنی دیده شدن و مورد توجه قرار گرفتن و مؤثرترین محرک انگیزه‌های درونی برنامه‌سازان برای بکارگیری توان و ظرفیت‌های هنری و فکری برای خلق آثار بدیع و جذاب خواهد بود.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز قزوین تصریح کرد: بدیهی است مسئولیت سیاستگذاران، برنامه‌ریزان و داوران جشنواره در انجام صحیح این فرآیند بسیار خطیر و حساس است، به گونه‌ای که کمترین اعمال سلیقه شخصی و انحراف از اصول و مبانی منطقی در نحوه ارزش‌گذاری، انتخاب، مقایسه و داوری آثار می‌تواند به پدیده ضدانگیزشی مبدل شود و خدای ناخواسته حس بی‌اعتمادی و بی‌تفاوتی را در میان برنامه‌سازان مراکز دامن بزند. البته با حسن تدبیر و درایتی که از معاون محترم امور استان‌ها و مدیران دست‌اندرکار برگزاری جشنواره سراغ دارم، یقیناً با اعمال سیاست‌های اصولی و نظارت مستمر بر فرآیند انتخاب و داوری آثار، شاهد این پدیده نخواهیم بود.

وی در رابطه با لزوم برگزاری جشنواره تولیدات استانی ضمن بیان اینکه جشنواره‌ها با هدف‌گذاری خاصی طراحی و اجرا می‌شوند، گفت: ضرورت برگزاری جشنواره را اهداف آن تعیین می‌کند. جشنواره تولیدات استانی که از جمله قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین جشنواره‌های فرهنگی و هنری محسوب می‌شود، با هدف ارتقای کیفی تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استانی در بستر ایجاد رقابت و تقویت انگیزه برنامه‌سازان و همچنین شناسایی و حمایت از استعدادهای هنری استان‌ها شکل گرفته و طی سال‌های متمادی با فراز و فرودها و افت و خیزهایی نیز همراه بوده است.

معصومی‌فر تصریح کرد: امروزه با تحولات شگرفی که در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات رخ داده است و منجر به بروز و ظهور رسانه‌های متکثر و متعامل رقیب شده است، بیش از هر زمان دیگری به برگزاری جشنواره‌هایی از این دست برای جذب مخاطب و افزایش ضریب نفوذ رسانه‌های استانی در رقابت با رسانه‌های نوپدید نیازمندیم، اما به نظر می‌رسد در هدف‌گذاری و جهت‌گیری کلی جشنواره متناسب با شرایط و تحولات رقابتی روز، نیازمند تأمل، بازنگری و باز طراحی هستیم.