سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

جشنواره ویترینی برای فیلمساز است

جشنواره ویترینی برای فیلمساز است

 

کیانوش عابدی یکی از فیلمسازان جوان در زمینه انیمیشن است که در گفت و گو با ستاد خبری دومین جشنواره ملی پویا نمایی بیان کرد: من فکر می کنم از دو منظر به جشنواره می توان نگاه کرد و مورد بررسی قرار داد. نخست اینکه این جشنواره می تواند ویترینی برای فیلمسازان به لحاظ تکنیکی، هنری و فنی باشد که بتوانند آثار خود را برای ارزیابی به چشنواره ارائه بدهند.

وی افزود: دوم اینکه چون این جشنواره تلویزیونی است و برای مخاطبان کودک این رسانه است، بیشتر کمیت مورد توجه قرار می گیرد. بنابراین شاید کمتر وسواس خاصی در کارهای تلویزیونی به همان دلیل که عرض کردم، وجود داشته باشد. جشنواره باعث می شود که آثار فیلمسازان روی پرده توسط کارگردانان و اهالی فن دیده شده و مشکلات خود را نشان بدهد. از این رو فیلمساز با دقت و وسواس بیشتری سعی در تولید یک اثر دارد.

وی همچنین در تکمیل گفته هایش توضیح داد: من هم برای تلویزیون کار کرده ام و هم در سینما. از این رو می دانم که در جشنواره ها باید با دقت و وسواس بیشتری کار کرد. از این رو می توان گفت چنین جشنواره ای باعث می شود تا فیلمساز دقت و وسواس بیشتری در ساخت اثر خود داشته باشد. چون می داند که اشکالات کارش قطعا دیده خواهد شد.

داور بخش پویانمایی، فیلم کوتاه، نیمه بلند و بلند جشنواره در پایان درباره نقاط ضعف و قوت این جشنواره هم گفت: با توجه به آثاری که من دیدم، به نظرم کارها به لحاظ کانسپت و گرافیک خیلی بهتر از قبل شده است. اما در دکوپاژ و کارگردانی و روایت گویی هنوز مشکلاتی دارد و گاهی ریتم کند می شود که در این صورت مخاطب را از دست می دهد. اما در کل اتفاق بسیار خوبی در جهت بهبود کیفیت آثار است.