سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

دارابی:آلبوم بین‌المللی موسیقی مراکز در سال 1400 منتشر می شود

دارابی:آلبوم بین‌المللی موسیقی مراکز در سال 1400 منتشر می شود

 

معاون امور استان‌های رسانه ملی گفت: نهضت تولید کلیپ از سال گذشته آغاز شده و در 1400  تمام مراکز به تراز کیفی و مورد انتظار برسند و آلبومی کاملا حرفه‌ای و در تراز بین‌المللی منتشر خواهند کرد.

به گزارش ستاد خبری بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما، دکتر علی دارابی در جمع اعضای کمیسیون موسیقی این دوره جشنواره ابراز کرد: شاعران وجدان بیدار مردمند و در غم و شادی آن‌ها شریکند، شاعر به شوق  مردم می‌افزاید و از اندوهشان می‌کاهد.

وی افزود: به فرموده مقام معظم رهبری ادبیات در حقیقت رابط میراث فرهنگی یک کشور از نسلی به نسل دیگر است، ادبیات مثل آن ژن های انتقال خصوصیات است که اصل وراثت و نسل را حفظ می‌کنند، ادبیات است که اتصال یک ملت را به گذشته‌ی خودش ، تضمین نموده و ارتباط فرزند را به پدر و پیوند هر نسل را به اصل خود، حفظ و ثبت می‌کند؛ بی شک شناخت همه جانبه ی فرهنگ و زبان دیگر ملل، راهنمای انسان امروز است تا بتواند از دیگر اهالی این دهکده جهانی شناختی حقیقی بدست آورد .

معاون امور استان‌های صدا و سیما با اشاره به سخن برخی از بزرگان حوزه موسیقی در سطح بین‌المللی در بیان اهمیت نواهای خوش عنوان کرد: شعر با همه ظرفیت و تاثیراتی که دارد، وقتی با موسیقی درآمیزد، خودبخود یک رسانه را ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: اما به توصیه رهبری معظم شما آن شعر و کلامی را پیدا کنید که حقیقتاً معنایی عرفانی یا معنای اخلاقی داشته باشد؛ ایشان در دیدار با برنامه سازان و هنرمندان رادیو فرمودند :«در کار شما دو چیز اساسی وجود دارد یکی مایه‌ی کار، یکی هم جهت گیری کار است و البته در موسیقی هم همین‌طور است چرا که موسیقیِ حلال، بیدار کننده و هشیار کننده است.

دارابی با بیان اینکه یکی از بزرگترین آسیب ها که متوجه این نسل است، نشان دادن راه اشتباه  از سوی برخی رسانه های مجازی و خارجی و پخش و نشر برخی قطعات نازل، اما  هیجانی و احساس برانگیز است گفت: فقدان ساختار علمی و اصولی، در کنار ترانه های نازل و سطحی از نشانه های بارز این محصولات غیرواقعی است.

معاون امور استان‌های رسانه ملی تصریح کرد: در نقطه مقابل آن، موسیقی فولکلور و بومی است که از هزاره های پیش، سینه به سینه به دست ما رسیده و در این راه همچون شبنمی زلال که بر جویبار می‌غلتد، طی قرون و اعصار مختلف به سعی و رای صاحب نظران ویرایش و پیرایش شده، چندانکه هم در ترانه و هم در موسیقی به قوام و دوام رسیده اند، دور افتادن از ادبیات فولکلور و موسیقی بومی، به واقع دور افتادن از خویشتن خویش است.

وی به انتظارات از مراکز استانی در حوزه شعر و موسیقی پرداخت و گفت: در جشنواره تولیدات مراکز استانی همواره هدف اصلی ارتقای سطح بینش و آگاهی عمومی نسبت به میراث شنیداری و ادبیات شفاهی و نواهای اجدادی بوده است، در همین راستا اعلام کردیم هیچ محدودیتی را برای تولید آثار کیفی در حوزه شعر و موسیقی استان‌ها به رسمیت نمی شناسیم.

دارابی افزود: رشد چشمگیر و بیشینه ای جدید در سه سال  گذشته به ثبت رسیده است و با تولید سالانه  1000 اثر موسیقایی برای صدا، سیما و فضای مجازی به بزرگترین پایگاه تولید و تامین موسیقی پاک و محتوای سالم رسیده‌ایم و در حال حاضر نوبت به اهتمام جدی به کیفیت آثار رسیده است.

معاون امور استان‌های رسانه ملی با بیان اینکه تولید مجموعه ای ماندگار از آثار رسانه ای با موضوع چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ، یکی دیگر از توفیقات مراکز به شمار می‌رود گفت: طراحی و تولید سرودهای فاخر و تهیه نماهنگ‌های جذاب برای نمایش توسعه و توانمندی‌های نظام اسلامی و پخش هدفمند آن در شبکه‌های استانی و ملی یک کارنامه پُربار برای شبکه‌های استانی ثبت نمود.

وی با اشاره به انتخابات پیش رو در اسفندماه سال جاری بیان کرد: استانی با تولیدات گوناگون خود رنگین کمانی زیبا از شعر و شعور و شوق انقلابی مردم را در سپهر رسانه‌ای کشورمان می‌آفرینند و یقین دارم با همت و هنر شما عزیزان، رسانه ملی به رسالت پیغام بری خود عمل نموده و با خلق سرود همربانی و تصنیف همدلی، هنگامه ای عظیم از حضور باشکوه مردم را رقم خواهد خورد.

دارابی با تاکید بر اینکه دیگر رسالت مراکز استان‌ها پرورش نیروهای رسانه‌ای است گفت: این جشنواره استعدادهای جدید را کشف و معرفی می کند . مراکز استانها باید در طول سال آتی برای تک تک این چهره ها برنامه ریزی و پشتیبانی مناسب داشته باشند تا در سال بعد هریک با  آثاری بهتر در این جشنواره و سایر جشنواره ها شرکت کرده و حضوری موثر داشته باشند . برآیند این فرآیند ، تامین نیروی حرفه ای و تولید آثار اثرگذار در رسانه هاست . از مدیران کل محترم مراکز انتظار دارم که در استان خود ، برای تک تک قومیت ها و ساختارها دست کم سه چهره موجه و مجرب تربیت کنند تا در شبکه های سراسری و برون مرزی بعنوان نماینده و نمایشگر ظرفیتها و فرهنگ آن سامان بدرخشند و سپهر رسانه را با زیباترین جلوه های فرهنگ ایرانی و اسلامی تماشایی کنند.

وی ادامه داد: تولد هر هنرمند، باید به جریان تولیدی از آثار فاخر منجر شود و از این هنرمندان در ساخت موسیقی متن سریال‌ها، تیتراژ برنامه های نمایشی رادیو و تلویریون، اجرا در جنگ‌های تلویزیونی و ساخت سرود و نماهنگ برای مراکز استفاده شود.

معاون امور استان‌های صدا و سیما با بیان اینکه سال گذشته نهضت تولید کلیپ آغاز شد و امسال به مجموعه ای قابل اعتنا به نماهنگ رسیده‌ایم گفت: این جریان را ادامه می دهیم تا درسال  1400  تمام مراکز به تراز کیفی و مورد انتظار برسند و آلبومی کاملا حرفه‌ای و در تراز بین‌المللی برای معرفی تک تک استان‌ها و نقش و نسبت هر یک درمنظومه پر افتخار ایران اسلامی پخش و منتشر کنند.

وی تصریح کرد: فضای مجازی فرصتی برای پایش و نمایش ظرفیت های عظیم در حوزه موسیقی و ‌های سنتی اقوام پدید می‌آورد .

دارابی با تاکید بر تولید مستندهای حرفه‌ای از پیشکسوتان نظیر آنچه در افتتاحیه جشنواره بیست و دوم به نمایش در آمد گفت: استفاده از ظرفیت های تولیدی – تامینی و آرشیوی برای جذب مخاطب گسترده توصیه می‌شود.

معاون امور استان‌های صدا و سیما افزود: مجموعه ستادی و شورای شعروموسیقی استانها با همراهی مدیران و کارشناسان محترم دفترشعروموسیقی نیز بعنوان مرجع مشورتی و نهاد ارزیابی و اثرسنجی، مراکز را در رسیدن به اهداف متعالی همراهی و همیاری می کنند .