سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

در کارگاه آموزشی "راهبردهای جدید تولیدات خبری استان ها" عنوان شد: هر خبر باید حاوی پیام و محتوا باشد

در کارگاه آموزشی "راهبردهای جدید تولیدات خبری استان ها" عنوان شد: هر خبر باید حاوی پیام و محتوا باشد


داوری 630 اثر در بخش خبر

در کارگاه آموزشی

کارگاه آموزشی "راهبردهای جدید تولیدات خبری استان ها در دانشگاه کردستان برگزار شد.

علی علوی مدیرکل اخبار استان های خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه هیچ رسانه ای نمی تواند ادعا کند اطلاع رسانی بدون توجه به اخبار مکتوب امکانپذیر است گفت: در حوزه خبر باید اخبار مکتوب در کنار گزارش های تصویری مکمل یکدیگر باشند.

وی با تاکید بر اینکه فندانسیون هر رسانه، خبر مکتوب است ادامه داد: اگر خبر مکتوب نداشته باشیم در اصل حرفی برای گفتن نداریم.

علوی با اشاره به اینکه برای تهیه گزارش های مستند باید به تحقیق پرداخت بیان کرد: گزارش های مستند باید تحقیق محور باشند. زمانی می توان گفت یک مستند فاخر است که بر مبنای تحقیق و پژوهش باشد.

خبرنگار برای تهیه گزارش های مستند از یک موضوع باید برای آن زمان بگذارد و بر اساس پژوهش هایی که انجام داده آن را به تصویر بکشد.

در ادامه عابدینی داور کمیسیون خبر و کارشناس این حوزه گفت: آثاری که مورد ارزیابی قرار گرفتند از کیفیت خوبی برخوردار بودند اما تنها تعدادی از آنها باید انتخاب می شد. 33 مرکز استان در این جشنواره شرکت کرده است که تنها آثار 20 مرکز باید انتخاب شوند. این امر به منزله ضعف مراکزی که انتخاب نشدند نیست.

وی افزود: یک بولتن خبری برای اینکه تاثیرگذار باشد باید از تنوغ تصویری بهره ببرد در غیر اینصورت نمی تواند با مخاطب آنگونه که باید ارتباط برقرار کند. 90 درصد بولتن های خبری شامل تنوع تصویری از جهت جغرافیایی است.

این کارشناس خبر تاکید کرد: تولیدات مراکز استان ها به معیارهای تعیین شده و طراز شبکه های تلویزیونی برتر نزدیک شده است.

مهدی آذرمکان دیگر داور کمیسیون خبر تصریح کرد: بیشترین اثر در بخش خبر داور شد. از میان 630 اثر که داوری آن حدود 50 روز زمان برد باید تنها تعدادی از آثار انتخاب شوند.

وی ادامه داد: خبرنگاران باید از ظرفیت استان ها استفاده کنند و به سراغ سوژه های ناب بروند.

اشرف کامیاب داور جشنوار در بخش خبر نیز اضافه کرد: رقابت در آثار بسیار خوب بود اما متاسفانه در انتخاب محدودیت داریم. تعداد جوایز در این بخش باید افزایش پیدا کند تا در دوره های بعدی بتوانیم آثار بیشتری را انتخاب کنیم.

وی ادامه داد: این جشنواره کمک کرد تا افراد ناشناخته و مراکز کمتر دیده شده با شرکت و ارسال آثار شناخته شوند. در بخش خبری دنبال آثار فانتزی نیستیم باید هر خبر حاوی پیام و محتوا باشد.

موسوی رییس کمیسیون خبر گفت: از آقای دارابی به خاطر اعتمادی که به بنده کرد سپاسگزارم. در این دوره از جشنواره چهره های جدیدی شناخته شدند که بسیار خوشحال کننده است.

وی ادامه داد: امیدوارم در دوره بعدی جشنواره شاهد افزایش تعداد جوایز در بخش خبر باشیم. همیشه خدماتی که استان ها به دولت های جدید در بخش خبر ارائه داده اند بیشتر بوده است.