سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

دکتر دارابی: افزایش چشمگیر آثار رادیویی و تلویزیونی در جشنواره تولیدات مراکز

هویت‌بخشی به شبکه‌های استانی با 24 ساعته شدن آنها

دکتر دارابی: افزایش چشمگیر آثار رادیویی و تلویزیونی در جشنواره تولیدات مراکز

معاون امور استان‌های صدا و سیما گفت: با وجود جدا شدن بخش انیمیشن از جشنواره تولیدات مراکز، شاهد رشد چشمگیر آثار راه یافته به مرحله داوری نسبت به سال‌های گذشته هستیم.

 به گزارش ستاد خبری بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌های صدا و سیما، دکتر علی دارابی در مراسم اختتامیه این جشنواره در سنندج اظهار کرد: کردستان به خوبی توانست به خوبی از عهده میزبانی جشنواره برآید، جشنواره‌ای که دوره بعد، در استان چهارمحال و بختیاری برگزار خواهد شد.

وی افزود: جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها از سال 1372 پایه‌گذاری و تاکنون در استان‌های مختلف برگزار شده است؛ فرصتی برای بهتر دیده شدن و بهتر شنیده شدن مراکز، ظرفیتی برای آنها که در طول سال کمتر دیده می‌شوند و اکنون در عرصه‌ای هنری و فرهنگی، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و تقدیر می‌شوند.

معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما با بیان اینکه وظیفه رسانه ملی است که از سرمایه‌های اجتماعی خود در اقصی نقاط کشور حمایت کند گفت: این جشنواره فرصتی است برای کاهش تبعیض و تحقق عدالت رسانه‌ای که هر سال به میزبانی یکی از مراکز و با هدف حرکت به سمت توسعه پایدار و متوازن برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: مسئولان استان‌های میزبان هم این فرصت را می‌یابند که در شبکه‌های استانی و سراسری حضور یابند و ظرفیت‌های استانشان را ترویج کنند همچنین هفته فرهنگی استان‌ها که در حاشیه جشنواره‌ها برگزار می‌شود، فرصتی برای بهتر دیده شدن شهرها و روستاهای مختلف کشورمان است.

دارابی با بیان اینکه جشنواره‌ها باید به تقویت خرده‌فرهنگ‌ها، آداب و سنن اقوام مختلف کمک کنند گفت: امروز می‌توانیم با افتخار بگوییم 70 شبکه رادیویی و تلویزیونی کشورمان از استان‌ها، برنامه‌های خود را روی آنتن می‌برند.

معاون امور استان‌های رسانه ملی با اشاره به 24 ساعته شدن 10 رادیو و 19 سیمای استانی مابین برگزاری جشنواره نوزدهم تا جشنواره کنونی عنوان کرد: این مسئله نشان‌دهنده تلاش صدا و سیما برای هویت‌بخشی به مراکز است.

وی افزود: راه‌‌اندازی رادیوتصویری یا همان رادیو نما در همه استان‌ها، گامی در راستای تقویت این رسانه قدیمی در شرایطی است که فضاهای مجازی، به عنوان رسانه‌های روز مطرح شده‌اند.

دارابی با اشاره به قطب‌بندی موضوعی مراکز استانی بر اساس توانمندی آنها در حوزه‌های گوناگون خاطرنشان کرد: دانشگاه صدا و سیما هم امروز به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته و شبکه‌های استانی می‌توانند از این ظرفیت استفاده بهینه داشته باشند.

معاون امور استان‌های صدا و سیما با بیان اینکه مراکز فرهنگی در مراکز صدا و سیمای استان‌ها تشکیل شده است گفت: این مسئله گامی در راستای تقویت مراکز محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: 1395 اثر در جشنواره نوزدهم که دی ماه 95 در اهواز برگزار شد مورد داوری و ارزیابی قرار گرفتند ولی در جشنواره بیستم، این رقم به دو هزار مورد رسیده آن هم آثاری که حداقل 75 درصد امتیازات لازم را کسب کرده‌اند.

دارابی با بیان اینکه 70 نفر از هنرمندان برجسته کشور در حوزه‌های گوناگون، طی چندین هفته کار ارزیابی آثار را انجام دادند گفت: امسال تولیدات پویانمایی هم به صورت مستقل در جشنواره ملی انیمیشن ایران مورد بررسی قرار می‌گیرند و افزایش آثار جشنواره بیستم، بدون در نظر گرفتن آثار انیمیشن است.

معاون امور استان‌های صدا و سیما خاطرنشان کرد: امروز در کمال امنیت، جشنواره‌‌های فرهنگی و هنری را برگزار می‌کنیم که این امر به برکت خون شهدا و ایثارگری‌های جانبازان و رزمندگان مخلص کشورمان در عرصه‌های مختلف است.

وی افزود: امسال در بخش‌های ویژه جشنواره، به موضوعاتی همچون دفاع مقدس، بهداشت و سلامت و اقتصاد مقاومتی توجه شده است.

دارابی با بیان اینکه کردستان سرزمین زنان و مردان فراوانی است که جانشان را در راه اعتلای اسلام و قرآن فدا کردند گفت: زمین کردستان با خون هزاران شهید کرد و فارس و لر و ترک و دیگر اقوام ایرانی رنگین شده و جشنواره بیستم تولیدات مراکز هم خود را مدیون فداکاری‌های آنها می‌داند.

معاون امور استان‌های صدا و سیما با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سال آینده عنوان کرد: از سال گذشته، ستاد نکوداشت چهلمین سالگرد انقلاب در استان‌ها تشکیل شده و نمایندگان ولی فقیه، مسئولان استانی و مدیران رسانه ملی وارد میدان شده‌اند و برنامه‌ریزی دقیقی برای گرامیداشت این رویداد مهم دارند.