سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۹ مرداد ۱۴۰۰

سردار رحیم صفوی: تجزیه عراق و سوریه نقشه آمریکا و انگلیس و تهدیدی جدی برای منطقه است

سردار رحیم صفوی: تجزیه عراق و سوریه نقشه آمریکا و انگلیس و تهدیدی جدی برای منطقه است

 

مشاور فرمانده معظم کل قوا گفت: امروز خطر جدی برای منطقه، تلاش آمریکا و انگلیس برای تجزیه عراق و سوریه است.

 به گزارش ستاد خبری بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌های صدا و سیما، سردار سرلشکر سید یحیی رحیم صفوی در مراسم اختتامیه این دوره جشنواره در سنندج با اشاره به ساال‌های دوران جنگ تحمیلی اظهار کرد: سال‌ها پیش همراه با 200 نفر از پاسداران به وسیله دو هواپیما به فرودگاه سنندج آمدیم در حالیکه از سوی شهید کلاهدوز مأموریت داشتیم این شهر را از دست نیروهای ضد انقلاب آزاد کنیم.

وی افزود: فقط فرودگاه و باشگاه افسران در اختیار نیروهای حکومتی قرار داشت و ضد انقلاب بقیه نقاط را تصرف کرده بود.

رحیم صفوی با بیان اینکه مسیرهای ورودی به سنندج هم از سوی نیروهای ضد انقلاب ناامن شده بودند گفت: وضع بسیار بدی بر شهر حاکم بود و هیچ مدرسه و دانشگاهی باز نبود، حتی وقتی هواپیمای ما بر زمین می‌نشست، با خمپاره مورد هدف قرار گرفتیم.

مشاور فرمانده معظم کل قوا ادامه داد: 23 شبانه‌روز جنگی سخت با ضد انقلاب داشتیم و صبح‌گاه 23 اردیبهشت سال 59 شهر آزاد شد؛ شهید بروجردی که فرمانده من بود، شهید صیاد شیرازی، سروان سید حسام هاشمی و شهید علی موحد دانش، شهید نورعلی شوشتری و دیگرانی، در این پیروزی نقش اساسی داشتند.

وی با بیان اینکه طی روزهای نخست، حتی غذایی برای خوردن در اختیار نداشتیم گفت: تنها یک دستگاه بالگرد کیسه‌ای آرد برایمان آورد و توانستیم با آن نان بپزیم و با همین توشه، عملیات‌هایمان علیه ضد انقلاب را ادامه می‌دادیم هر چند اوایل شکست می‌خوردیم و شهدای زیادی تقدیم انقلاب کردیم.

رحیم صفوی با اشاره به اینکه حتی این امکان را نداشتیم شهدایمان را به عقب برگردانیم خاطرنشان کرد: بعد از چند روز پیشمرگان کرد به دل دشمن زدند و پیکرهای پاره پاره شهدایمان را بازگرداندند.

مشاور فرمانده معظم کل قوا افزود: اواخر فروردین سال 59 از سه محور عملیاتی گسترده را علیه نیروهای ضد انقلاب شروع کردیم و به فضل الهی شهر آزاد شد؛ مردم قدرشناس سنندج استقبال گسترده‌ای از ما داشتند و به تدریج تا شهریورماه همان سال، بسیاری از شهرها آزاد شدند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به آبادانی و توسعه امروز سنندج اشاره کرد و گفت: شادابی امروز مردم این شهر، قلب کسانی را که روزگاری برای آزادی آن اقدام کرده بودند شاد می‌کند؛ استقبال گسترده مردم کردستان از رهبر معظم انقلاب و صحبت‌های ایشان در تجلیل از کردها، همه و همه موجب سرافرازی و شادی ماست.

رحیم صفوی ادامه داد: بعد از شکست تروریست‌ها در عراق و سوریه، توطئه جدیدی در حال شکل گرفتن است؛ صهیونیست‌ها، آمریکا و انگلیس به فکر تجزیه این دو کشور هستند و این مسئله به معنای جنگ و ناامنی طولانی‌مدت برای مسلمانان است و اولین کسانی که از این تجزیه ضرر می‌کنند، کردهای عراق و سپس دیگر مردم در ترکیه، ایران و عراق هستند.

فرمانده سابق کل سپاه پاسداران با اشاره به تقابل گفتمان سلطه و مقاومت در عراق و سوریه عنوان کرد: مردم و دولت این دو کشور همراه با ایران و روسیه به تحقق گفتمان مقاومت کمک می کنند و آمریکا و انگلیس به دنبال تحقق گفتمان سلطه هستند.

وی افزود: تلاش برای تجزیه عراق و سوریه خطری است که امروز منطقه را تهدید می‌کند، امیدواریم خداوند توطئه بیگانگان را که می‌خواهند کشورها و جوامع مسلمان را تکه تکه کنند، با شکست مواجه کند و برای این منظور، لازم است هوشیاری ملت‌های منطقه هم افزایش یابد.