سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

علیرضا آیینه دار مدیر کل صدا و سیمای خراسان جنوبی

علیرضا آیینه دار مدیر کل صدا و سیمای خراسان جنوبی


اولین دوره جشنواره ملی پویا نمایی گامی مبارک و شایسته برای حمایت از این قالب و فرم هنری زیبا، جذاب و ارزشمند و محلی برای حضور همه ی سرمایه ها، استعدادها و خلاقیتهای فراوان و البته پراکنده در سطح کشور خواهد بود.
این جشنواره می تواند و باید علاوه بر حمایت از کیفیت و کمیت تکنیکی و فرمی با سیاستگذاریهای مناسب و هدفمند، روند کلی محتوایی و رویکردی تولیدات این طرح را نیز مدیریت و هدایت کند. برای انجام مناسب و درست این امر چند نکته باید رعایت شود:
- مراقبت ودقت فراوان بر جلوگیری از ایجاد حلقه ها و محافل بسته ی مدیریتی و  طرح وبرنامه ای و فکری و مالی ؛ و تسلط و سیطره این حلقه ها و محافل بر این حرکت زیبا و ارزشمند. (آفتی که اکنون گریبانگیر بزرگترین جشنواره سینمایی نظام یعنی جشنواراه فیلم فجر شده است.)
- انیمیشن و پویا نمایی اگرچه در ذات خود یک تکنیک و هنر است اما امروزه تبدیل به یک صنعت  بزرگ در سطح جهان با اقتصاد و نیروی فعال و شاغل کلان شده است. جشنواره می تواند و باید نگاهی به این موضوع هم داشته باشد.
در سال حمایت از کالای ایرانی، برگزاری این جشنواره نخستین گام جامع و فراگیر مهم  وموثر در حمایت از انیمیشن بومی و ایرانی بعنوان یک کالای فرهنگی و هنری بسیار ارزشمند است و قاعدتا برگزار کنندگان جشنواره با مدیریت و هدایت صحیح تولید آثار کیفی و به دنبال آن خلق الگوها و شخصیتهای باورپذیر ایرانی  اسلامی و برندسازی ملی و منطقه ای و حتی جهانی توجه خواهند کرد. این امر علاوه بر تاثیرات مثبت فراوان فرهنگی و رفتاری، میتواند به اقتصاد این عرصه نیز کمک کند.
و نکته آخر اینکه عرصه انیمیشن سازی یک عرصه چندوجهی است، وجه فرهنگی و هنری بسیار قوی دارد و نیز یک فناوری و تکنیک جدید است و از سوی دیگر یک صنعت بزرگ است که می تواند به شکوفایی اقتصادی و اشتغال زایی در سطح کشور کمک موثر نماید.

 در ادامه خلاصه ای از تولیدات انیمیشن این مرکز به همراه فهرست عوامل تولید به عرض میرسد :
واحد انیمیشن صدا و سیمای خراسان جنوبی در سال 1378 عملا آغاز به کار کرد و در طی سالهای اخیر با به خدمت گرفتن عوامل تخصصی  تولید موفق به تولید و پخش انیمیشن های زیر شده است:

  1-   مجموعه کلاغ زبل در 7 قسمت 13 دقیقه ای

2-   مجموعه جغیل می خواد بزرگ که شد در 13 قسمت 7 دقیقه ای

3-   انیمیشن امید و محیط بان 1 قسمت 20 دقیقه ای

4-   انیمیشن مجموعه حیوانات میوه ای  7 قسمت 3 دقیقه ای

5-   ولایت نور در یک قسمت 5 دقیقه ای

6-    سربازان کوچک 3 قسمت 7 دقیقه ای

   علی نانواباشی دانش آموخته کارشناسی کارگردانی تولید سیما گرایش انیمیشن از دانشکده صدا و سیما در سال 1386 و کارشناسی ارشد ادبیات فارسی؛
شروع فعالیت حرفه ای ار سال 1386 با تهیه کنندگی و کارگردانی  مجموعه حیوانات میوه ای و در ادامه تهیه کنندگی و کارگردانی مجموعه های ذکر شده در سطور بالا
در سال 1389  تهیه کنندگی و کارگردانی انیمیشن امید و محیط بان که در جشنواره ضامن آهو برنده رتبه اول شد.
  ساخت اولین سری مسابقه قلعه گنج و تهیه کننده گی و کارگردانی این مسابقه برای مدت 4 سال با گرفتم که این تغییرات 6 ماهه در انیمیشن ها و بک گراند ها به عهده داشتم
در سال 1392انیمیشن مرزبانان به سفارش واحد اجتماعی مرز بانی تهران به عنوان تهیه کننده و کارگردان به مدت 10 دقیقه  
در سال 1393 مجموعه انیمیشن باصفا در 5 قسمت 3 دقیقه ای با مشارکت اداره کل حمل و نقل استان به عنوان نویسنده و کارگردان  
در سال 1395به عنوان کارگردان بخش انیمیشن ، انیمیشن شیار مرگبار برای مستند شیار مرگبار به سفارش واحد اجتماعی  مرزبانی که در جشنواره تولیدات نیروی انتظامی کل کشور مقام اول را به خود اختصاص داد.
در سال 1396 تولید مجموعه امداد و کمک ها ی اولیه در 5 قسمت 3 دقیقه ای را به عنوان تهیه کننده کارگردان و نویسنده
در سال 1396 تولید مسابقه تلفنی باغ شرقی را به عنوان کارگردان و نویسنده
 فهرست اسامی افرادی که در این سالها به عنوان عوامل تولید این انیمیشن ها همکاری میکردند به شرح زیر است :
 محمد کارگر ( طراح کارکتر)
 مهدی مرتضوی ( انیماتور)
 برزو فرشاد ( نویسنده و کارگردان )
 علی نانواباشی ( تهیه کننده- نویسنده-کارگردان)
 مرتضی قدبایی ( انیماتور)
 اکبر قربانی ( انیماتور)
 معصومه گنجه ای ( نویسنده )
 احمد علمدار بایگی ( انیماتور)

اهمیت برگـزاری جشنواره :

1- بخش اعظم محتوایی که امروزه از طریق فناوریهای دیجیتالی هوشمند در سطح گسترده مورد استفاده کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان قرار دارد، در فرم انیمیشن تولید و ارائه میشود.

2- بیشترین حجم و میزان این انیمیشن در کشورهای اروپایی و آمریکا و چین و ژاپن تولید می شود که فرهنگ شان با فرهنگ ایرانی متفاوت  و در بسیاری موارد در تضاد شدید قرار دارد.

3- جذابیت و زیبایی این فرم هنری و رسانه ای برای مخاطب، بویژه کودک و نوجوان امری روشن و اثبات شده است.

4-  به دلایل گفته شده تاثیر انیمیشن بر مخاطبان بویژه کودکان و نوجوانان بصورت خودآگاه و ناخودآگاه در جنبه های پیدا و پنهان ذهن و روان و رفتار وشخصیت  بسیار بیشتر از آن است که بتوان از کنار آن به سادگی گذشت و متاسفانه بخش اصلی و عمده محتوای ارائه شده و در دسترس مخاطبان ایرانی در این انیمیشن ها مفاهیم و مضامین غیراخلاقی و مبتذل، خشونت، ترویج مادی گرایی، مواد مخدر و اعتیاد و حتی شیطان پرستی است.

5- نکات مذکور به همراه این واقعیت که نظام جمهوری اسلامی ایران امروزه در یک جنگ نرم تمام عیار و گسترده با جبهه ای به وسعت دنیای استکبار درگیر است و رسانه و فرم های تولیدی هنری آن و بویژه انیمیشن یکی از ابزارهای بسیار قوی مورد استفاده در این جنگ نرم است، اهمیت حیاتی هر گونه اقدام و عمل برای حمایت و افزایش کمی و کیفی تولیدات انیمیشن را روشن می سازد.

بخصوص که این اقدام یک گام ملی و گسترده و فراگیر برای تمام استانها و شهرستانهای کشور باشد و بتواند حرکات و اقدامات جدا از هم و کوچک و پراکنده در سطح کشور را در یک مجموعه و حرکت گسترده و ملی هماهنگ و منسجم و هدفمند درآورد.

حرکت بجا و شایسته رسانه ملی در برگزاری جشنواره ملی تولیدات پویا نمایی تلویزیونی می تواند و باید شروع انسجام بخشی به این تولیدات در جهت اهداف فرهنگی ایرانی و اسلامی مورد نظر نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد، و از سوی دیگر بستری سالم و قانونمند برای دیده شدن و عرضه شدن و رقابت استعدادهای فراوان و تولیدات متنوع پویانمایی چندسال اخیر در سطح کشور باشد. که پیامد طبیعی و منطقی این امر افزایش تولیدات در بعد کمی و کیفی خواهد بود انشاءالله.

علیرضا آیینه دار مدیر کل صدا و سیمای خراسان جنوبی