رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

كاركرد انيميشن در جنگ نرم - صفحه محتوایی

 

 

كاركرد انيميشن در جنگ نرم

كاركرد انيميشن در جنگ نرم

 

برگزاری نخستین جشنواره ملی پویا نمایی تلویزیونی ایران، بی گمان رویدادی بی سابقه و بسی ارجمند در تاریخ پویانمایی در ایران است. امروزه پویانمایی علاوه بر کارکرد سنتی تفریحی ، سرگرمی برای مخاطبان خردسال، کودک و نوجوان، به عنوان یک هنر ، صنعت در خدمت اهداف گوناگون توسعه، اقتصاد، فرهنگ و حتی سیاست قرار گرفته است. در حوزه  جنگ نرم نيز، صنعت انیمیشن در کنار سینما به عنوان یک ابزار مهم و تاثیرگذار فعالیت  می کند. پیشرفت روزافزون فناوری تولید انیمیشن و درک دقیق تئوری پردازان جنگ نرم از تاثیر این صنعت در بین مخاطبان ، توجه فعالان اين عرصه را به خود جلب كرده است. با توجه به الگوپذیری مخاطبان كودك و نوجوان از شخصیت های کارتونی؛که غالباً صورت اسطوره و قهرمان را برایشان پیدا می کند،كمپاني هاي بزرگ انیمیشن سازی  اروپايي  و آمریکایی فعال شده اند. در این فرایند شخصیت های کارتونی به عنوان نمادها و مبلغان تهاجم  فرهنگی در خدمت اهداف جنگ نرم دشمن قرار گرفته اند و می کوشند سبک زندگی غربی را در تار و پود فکری مخاطبان کودک و نوجوان جای دهند و از همان ابتدا هنجارهای متناسب با فرهنگ غرب را جايگزین اسلام ناب و ارزشهای متعالی انسانی و انقلابی نمایند.

در این عرصه نو پدید، توجه به این هنر صنعت و تقویت و معرفي و تشويق فعالان این عرصه ،گام ارزشمندی است که  با درك عميق رسانه ملی و بخصوص معاونت امور استان ها برداشته شده و با همين هدف ، نخستین جشنواره ملی پویا نمایی با هدف معرفی هنرمندان برتر این هنر صنعت فاخر و ترسیم افق های تازه در همدان؛ قطب انيميشن ايران برگزار خواهد شد. در پایان ضمن قدردانی از همه عزیزانی که در برگزاری این جشنواره کوشیده اند، بطور مختصر به دو اثر انیمیشنی تولید سیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد اشاره میکنم.

 مجموعه انیمیشن کوهیار و کوهزاد

13 قسمت 11 دقیقه ای مجموعاً 143

سال تولید : 1394-1393

خلاصه داستان :

شکارچیان در جنگل های دنا یک پلنگ ماده را شکار می کنند و یک  توله از آن بجا می ماند که سعی در گرفتن آن دارند ولی توله فرار  می کند و در جنگل یکی از اهالی روستای های آن منطقه آن را نجات می دهد و به روستا می آورد و آن بچه پلنگ با یکی از بچه های روستا  به نام کوهیار همراه می شود و آن خانواده از آن نگهداری می کنند و در هر قسمت  داستانهایی اتفاق می افتد که جالب و دیدنی هستند...

عوامل تولید :  تهیه کننده : سعید رزم آهنگ  / کارگردان : میثم اقبال پور

 

 مجموعه  ده قندونک ( داستان دوستان )

13 قسمت 11 دقیقه ای مجموعاً 143

سال تولید :  1395-1394

خلاصه داستان :

 در این مجموعه اهالی یک روستا به دلیل خشکسالی آن روستا را ترک می کنند ولی تعدادی از حیوانات اهلی مثل بز، گوسفند، گاو ، خروس و الاغ در روستا باقی می مانند و به همراه چند حیوان دیگر تلاش می کنند که آن روستا را حفظ کنند و نگذارند کسی به خانه ها و وسایل باقی مانده در روستا آسیبی برساند و در این میان یک کلاغ بدجنس تلاش می کند که وسایل ارزشمندی که در آن روستا وجود دارد را بدزدد که هر بار با مقاومت این حیوانات مواجه می شود و شکست می خورد.

 عوامل تولید :  تهیه کننده :  خانم فاطمه  مهذبی و حمید رضا باخدا  / کارگردان :  مهدی  ورمزیار

یوسف افشارنیا - مدیر کل مرکز کهگیلویه و بویر احمد