سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۹ مرداد ۱۴۰۰

محمد منتظر حجت مدیر کل صدا و سیمای مرکز سمنان

محمد منتظر حجت مدیر کل صدا و سیمای مرکز سمنان

 

ایران پویا دراین سال ها ، پرورش دهنده هنــــرمندان و متخصصان بسیاری درعرصه تولید آثار فاخر پویانمایی بوده است .

درگذشته های نه چندان دور ، خیال بافی بود اگر می خواستی اثری پویانمایی بسازی که به گرد آثار پرآوازه ومسحور کننده تولید شده درآن سوی آب ها برسد .

اما اینک آثار تولیدی این سرزمین شانه به شانه با رقیبان قد برافراشته ، جلوه گری می کنند .

والبته اکنون بیش از هرزمان دیگری کودکان و نونهالان این سرزمین نیاز به رهایی از چنگ قهرمانان پوچ، پرهیاهو و رنگارنگ وپرنیرنگ انیمیشن های غربی دارند .

وقت آن رسیده است که به پشتوانه ذوق هنرمندان و مهارت متخصصان ازحوض نقاشی این ســرزمین نقش های خیال انگیر قالی وکاشی را بیرون آوریم و بازخوانی و بازآفرینی کنیم .

قصه ی پهلوانان و نامدارانی را که در برگ برگ کتاب این سرزمین در انتظارند تا داستان رشادت ها ، مردانگی ها و از خود گذشتگی ها یشان به گوش فرزندان این خاک برسد .

نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران ، قرارگاهی است برای گردهمایی هنرمندان ، مدیران وسیاستگذاران آثار پویانمایی ، تا برترین های این عرصه شناخته شوند .

برترین هایی که پیشگامان راهی روشن وپرامید خواهند بود و قله پرافتخار پویانمایی ایران چشم به راه ایشان است .

جایگاه خوب مرکز سمنان در تولید انیمیشن

نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران فرصت مناسبی است هنرمندان این حوزه به تبادل تجارب و اندوخته های گرانمایه خود بپردازند.

این جشنواره ضمن ایجاد جریان گسترده‌ای در حوزه تولید و ساخت انیمیشن و پویانمایی در کشور باعث  ایجاد رقابت سالم و سازنده میان برنامه‌سازان و تولیدکنندگان انیمیشن در کنار اشتغال‌زایی برای آنها نیز خواهد شد.

با توجه به اینکه در برخی استان‌ها شاهد انعقاد قراردادهای تولید انیمیشن با کمپانی‌های بزرگ بین‌المللی بودیم  این امر نشان‌دهنده ظرفیت خوب و توانمندی‌های گسترده مراکز در این حوزه است.

صدا و سیمای مرکز سمنان هم به لطف خداوند بزرگ و به مدد استعداد هنرمندان بومی خود با تولید آثار خوب و فاخری در این زمینه توانست جایگاه خوبی را در بین مراکز کسب کند.

از این آثار می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

"قضاوت های حضرت علی" با موضوع معارفي (روايت قضاوت هاي مشهور نقل شده از حضرت علي (ع))، ("گلستان مطهر 4 و 5"  با موضوع فرهنگي ( معرفي غاري تاريخي در كوه هاي دامغان) )، ("به سوي آسمان" با موضوع اقتصادي ( خدمات دولت- معرفي پروژه انتقال آب چشمه روزيه به سمنان)،( "افسانه شهر قالي" (سینمایی 3 بعدی) )، ("سفر به توران " با موضوع یوز ایرانی)، ("قصه هاي جنگل ابر" با موضوع اجتماعي(ماجرا هايي كه براي حيوانات جنگل ابر بوجود مي آيد )، ("به سوی آسمان"  با موضوع آموزش احکام نماز برای کودکان و نوجوانان )،("دختر سنگ فروش" با موضوع انتفاضه فلسطین و موشن گرافیک با موضوع پیشگیری از اعتیاد.

این مرکز همچنین آثاری را به این شرح در دست تولید دارد:

"پارک ملی کویر"  (13 قسمت 11 دقیقه ای با موضوع محیط زیست استان)

"آرزوهای حمید " ( 13 قسمت 11 دقیقه ای که شامل  آموزشهای اجتماعی برای کودکان می باشد)

"نه گفتن و داستان های دیگر" ( 12 قسمت 2 دقیقه ای با موضوع آسیب های اجتماعی)