سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

مردم داور اصلی جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها هستند

مردم داور اصلی جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها هستند


مردم داور اصلی جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها هستند
 
وحید کمالی: مردم داور اصلی جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها هستند
 
رئیس کمیسیون صدای نوزدهمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌های صدا و سیما معتقد است که این جشنواره با سایر جشنواره‌ها متفاوت است. در این جشنواره ارزیابی که انجام می‌شود بر روی آنتن می‌رود و مردم داور اصلی آثاری هستند که به این جشنواره‌ها راه پیدا می‌کنند.
 
رئیس کمیسیون صدای نوزدهمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها 
وحید کمالی رئیس کمیسیون صدای نوزدهمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها در گفت‌وگو با ستاد خبری این دوره از جشنواره در مورد سطح آثار جشنواره امسال گفت: آثار این دوره از جشنواره نسبت به دوره قبل رشد بسیار متفاوت و قابل قبولی داشتند، بسیار طبیعی است که هر سال که می‌گذرد انتظارها جدی‌تر می‌شود. ما از مراکز انتظار داریم که هر دوره نسبت به دوره قبل متفاوت‌تر ظاهر شوند به خصوص که در دو سال گذشته هم جشنواره برگزار نشد. 
وی ادامه داد: دوستانی که آثار را بررسی می‌کردند برایشان جالب بود که در مراکز، چنین کارهای حرفه‌ای انجام می‌شود. برخی از آثار جشنواره امسال در بخش بین‌الملل هم جایزه دارند، نه این که فقط به بخش بین‌الملل راه یافته باشند، بلکه جایزه را از آن خود کرده‌اند.
کمالی در پاسخ به این پرسش که جشنواره چه کمکی به نشان دادن آثار می‌کند، گفت: نکته مهم همین است، یک زمانی یک جشنواره آغاز می‌شود و تمام می‌شود تا سال بعد، اما این جشنواره‌ها با برنامه‌ریزی و استمراری که دارند، با سایر جشنواره‌ها متفاوتند. در این جشنواره ارزیابی که انجام می‌شود بر روی آنتن می‌رود و مردم داور اصلی آثاری هستند که به این جشنواره‌ها راه پیدا می‌کنند.
وی افزود: این آثار به در خواست مرکز یا تهیه‌کننده داوری نمی‌شود بلکه از روی آنتن به صورت رندوم انتخاب شده و در مرحله انتخاب آثار، بررسی شده و به مرحله داوری رفته است. پس از آن در مرحله داوری نقاط قوت و ضعف آنها توسط هیئت داوران بررسی می‌شود و در کارگاه آموزشی که طی 2 روز در جشنواره اهواز برگزار می‌شود، مورد بحث بین داوران قرار می‌گیرد و به صورت جدی پیگیری می‌شود.
رئیس کمیسیون صدای نوزدهمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها اظهار کرد: جالب این است که برای اولین بار قرار است برنامه کمیسیون‌ها به صورت آنلاین در مراکز 33 گانه پخش شوند که این کار نه تنها به همکاران ما در مراکز استان‌ها کمک می کند، بلکه حتی کسانی که در جشنواره حضور ندارند هم می‌توانند از این فضا استفاده کنند.
وی در ادامه در مورد حمایت از نخبه‌هایی که در جشنواره‌ها شناخته می‌شوند، گفت: دو مسئله وجود دارد، یکی این که داوران می‌آیند و آثار برتر را از مناطق مختلف می‌بینند و این تبادل خیلی به آنان کمک  می‌کند و نظر برخی از داوران را به خود جلب می‌کند که این جلب توجه به رشد آنها در آثار بعدی‌شان کمک می‌کند و از طرفی هم حضور این برنامه‌سازها و تشویق آنها قاعدتا می‌تواند انگیزه بیشتری به آنها بدهد.
کمالی اظهار کرد: علاوه بر این برنامه سازمان و معاونت این است که با توجه به قالب‌ها و فضاهایی که وجود دارد، از برنامه‌های خوب حمایت کنند. این مسئله یک مسئله کاملا جدی برای معاونت است.