سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۹ مرداد ۱۴۰۰

مصاحبه با خانم «لیلا شاعری » عروسک گردان و صداپیشه عروسک ، مرکز گیلان

مصاحبه با خانم «لیلا شاعری » عروسک گردان و صداپیشه عروسک ، مرکز گیلان

 

لطفا خود تان را به طور کامل معرفی کنید تا بیشتر با شما آشنا شویم .

لیلا شاعری هستم متولد سال 1350 در شهر رشت ، دارای مدرک کارشناسی تربیت مربی، عروسک گردان گروه کودک صدا و سیمای مرکز گیلان که در زمینه صداپیشگی هم فعالیت دارم. مولف سه کتاب در حوزه کودک هستم با مضمون :«من هم میخواهم نماز بخوانم » ، مجموعه نمایشنامه کودک و نوجوان ،رنگ آمیزی با شعر و آخرین کتابم به نام « آسیبهای اجتماعی » در سال گذشته.

چگونه وارد کار کودک شدید؟

از زمان دانش آموزی ، چون فنی و حرفه ای و رشته کودکیاری خوانده ام  همیشه در جشنواره های عروسکی مدارس و استانی شرکت میکردم و حائز رتبه میشدم . پس از اخذ دیپلم به عنوان مربی با آموزش و پرورش استان گیلان در مدارس همکاری داشتم و هم اکنون هم به عنوان مربی تئاتر و سرود مورد تائید آموزش و پرورشم و در مدارس به صورت آزاد فعالیت میکنم.

آیا شما تحصیلات بازیگری دارید  یا اتفاقی وارد حرفه عروسک گردانی و صدا پیشگی شدید؟

تحصیلات دانشگاهی من تربیت مربی پیش از دبستان است اما چون پیش زمینه کار با کودک هست درتمام دوره دانشگاه پایان کارشناسی کتاب هایی که تدریس میشه همه در مورد کودک ،کار با کودک بوده در دانشگاه و بخش دروس عملی همیشه نفر اول کار عروسکی و صداپیشگی بودم .

از سوابق کا رهایی که در حوزه اجرا انجام داده اید برایمان بگویید؟

گروه هنری به اسم «آوا» با پنج خانم راه اندازی کردم که از زمان مدرسه و دوره راهنمایی در گروههای تئاتر مدارس با من فعالیت داشتند . بعد از دیپلم به خاطر علاقه به کار عروسکی با من ادامه دادند و در حال حاضر به عنوان گروه مورد تائید مدارس برای کودکان نمایش عروسکی اجرا میکنم. به خاطر علاقه خودم به کار عروسکی به هزینه شخصی انواع ماسک های عروسکی را ساختم و با تن پوشهای عروسکی برنامه اجرا میکنم.

عمده کارهای شما در حوزه کودک است . دنیای کودک با دنیای بزرگسال چه تفاوتی دارد؟

دنیای کودکان دنیای پیچیده و پر رمز و رازیست . خانواده ها چون به طور کامل از نوع صحیح تربیت آگاه نیستند به جای تربیت صحبت می کنند. کودک باید لبخند بزند ،هیجان خود را بروز دهد، بدود ،بالا و پایین بپردکاری که بزرگترها خیلی وقت ها از عهده انجامش بر نمی آیند. بزرگسالان خیلی وقت ها مسلط به کنترل هیجانات و اتفاقات درونی خود هستند اما کودکان به کمک بزرگترها نیاز بیشتری دارند . دنیای عروسکی برای کودکان جذاب و خواستنی است. باور می کنند که خرس حرف می زند ،خرگوش حرف می زند ،کارتون ها و نمایش عروسکی بهترین روش برای آموزش و رسیدن به اهداف درست تربیتی است.

به عروسک گردانی بیشتر علاقه دارید یا صداپیشگی ؟

به هردو ، هیچ لذتی برایم زیباتر و جذابتر از عروسک گردانی و صداپیشگی نیست . من عروسک هایم را نوازش می کنم، با آنها حرف می زنم بغلشان میکنم. در جای امن میگذارم و وقتی در آفیش بعدی آنها را می بینم همانند مادری که فرزندش را مدت زمانی ندیده قربان صدقه شان می روم .

با مزه ترین کاری که درحوزه صداپیشگی عروسک انجام داده اید چه بود؟

خیلی سالها پیش ماجرای حیوانات جنگل که صداپیشه ی مادر بزبزی ها بودم که از اذیت و آزار گرگ در امان نبودند . حس مادرانه به بزبزی ها برایم بسیار لذتبخش بوده و در کارهای عروسکی همیشه از نقش مادر و قصه گو و راوی بیشتر لذت میبرم.

دنیای بچه ها فانتزی و تخیلی است ، به نظر شما چرا این دنیا برای کودکان ما تغییر کرده است ؟

تفکر بچه های امروز با دیروز تغییر کرده،بیشتر دنبال اتفاقات خشونتی و تخیلی هستند و خیلی روحیه شان با نمایش های لطیف سازگاری ندارد.  دنیای دیجیتال باعث شده بچه ها بزرگتر از سنشان فکر و رفتار کنند. در سال های اخیر کمتر در برنامه های تلویزیونی از قصه شب ، لالایی گویی در شب استفاده می شود . بچه ها به همراه بزرگترها به دیدن برنامه های طنز ،جنگی  و حتی ترسناک می نشینند. رسالت حفظ دنیای فانتزی کودکان به عهده خانواده و به ویژه رسانه است.

 در «جنگل دوستی» عروسک گردانی و صدا پیشگی کدام عروسکها را برعهده دارید؟

در جنگل دوستی عروسک گردانی عروسکهای :چلفتی ،رحمت ،گاو ،سگ ،روباه ،مادر عمو جنگلبان ،پیش پیشو را برعهده دارم. اما در این داستان با عروسک چلفتی ،رحمت  و مادر عمو جنگلبان ارتباط بیشتری برقرار می کنم.

از عروسکهای نوستالژی دوران کودکی کدامیک را دوست داشتید؟

خونه مادربزرگه ،هادی و هدی،کلاه قرمزی و پسرخاله.

در پایان چه صحبتی دارید ؟

عادت به بالا رفتن به سوی رشد ،یک عادت عالی است امیدوارم نگاه  مثبت مسئولین به کارهای عروسکی روز به روز بیشتر شود تا افراد علاقمند بتوانند برای شادی کودکان و نشان دادن واقعیت های زندگی و مسائل تربیتی گامی هرچند کوتاه برداریم از توجه شما بسیار سپاسگزارم.