سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

مصاحبه با سحر نجفی عروسک گردان عروسک «خان بابا» در مرکز قزوین

مصاحبه با سحر نجفی عروسک گردان عروسک «خان بابا» در مرکز قزوین


 -لطفا خود تان را به طور کامل معرفی کنید؟
سحر نجفی هستم. در خرداد ماه سال ۱۳۶۷ در قزوین به دنیا آمدم. کارشناسی رشته حسابداری رو هم در دانشگاه به اتمام رسوندم. به غیر از عروسک گردانی صدا پیشگی و بازیگری هم انجام میدم. در بیرون از مرکز هم مشغول کارهای هنری در حوزه تئاتر هستم و همچنین فعالیتم را از سال 1388 با مرکز قزوین آغاز کردم.

 

- چگونه وارد کار کودک شدید؟
من از سال 1386 به کلاس های بازیگری که آن زمان در حوزه هنری برگزار میشد رفتم و زیر نظر آقای شهرتی آموزش دیدم. بعد از آن در نمایش های حوزه کودک و هم حوزه بزرگسال فعالیت کردم.


- آیا شما تحصیلات بازیگری دارید یا اتفاقی وارد حرفه عروسک گردانی شدید؟
خیر تحصیلات آکادمیک بازیگری ندارم ولی همراه با تحصیلم در رشته حسابداری، هنر را به صورت تجربی آموختم.

-  از سوابق کارهایی که در حوزه اجرا انجام داده اید برایمان بگویید؟
اولین کارم سال ۸۷ نمایش «داستان یک شهر» بود به کارگردانی محمد مهدی شهرتی که من در ان کار بازی میکردم. نمایش «ضد خاطرات» به کارگردانی حسن حسامی، اخرین نمایشم «شب بازی ملک دارا» به کارگردانی مرتضی نجفی، عروسک گردانی در نمایش عروسکی «زیر زمین» به کارگردانی آذر متفکر، نمایش کودک «بارون بارونه» به کارگردانی نسرین عجمی، نمایش کودک «پشت دریاها کجاست» به کار گردانی آذر متفکر، نمایش کودک «گرگی خانوم و سرزمین آدمها»، بازی در چند فیلم کوتاه، بازی در فیلم سینمایی «کیک تلخ» به کارگردانی فرشید قلی پور، نمایش «کودک آدم برفی» به کارگردانی محمد طاهر خانی، نمایش «کودک اتل متل نازپری» به کارگردانی نسرین عجمی، عروسک گردانی سریال «خان بابا»، عروسک گردانی در خیمه شب بازی «مبارک و جادوگر»، نویسندگی نمایش «یاسمین و آرزوهایش»، دستیار صحنه ی سریال عروسکی «قیطون»، دستیار صحنه فیلم سینمایی «زندگی با نور پایین»، دستیار کارگردان فیلم کوتاه «قاصدک» به کارگردانی امیر قدیم آبادی، بازی در فیلم کوتاه «سایه» به کارگردانی اعظم خدارحمی، نمایش کودک «گلبهار» نمایش کودک «مرغ تخم طلا» نمایش عروسکی «پشت دیوار کیه» و خیلی از نمایش های که الان واقعا حضور ذهن ندارم و اینکه همزمان در رادیو قزوین هم‌ به عنوان بازیگر مشغول به کار هستم و برنامه روتین و شخصیت های ثابت دارم که محبوب هستن.


-  عمده کارهای شما در حوزه کودک است . دنیای کودک با دنیای بزرگسال چه تفاوتی دارد؟
همه چیز در دنیای کودک خیلی ساده تعریف میشه. در دنیای کودکان مشکلی وجود نداره یا اگه به مشکلی بربخورن خیلی راحت و ساده اونو حل میکنن و از اون رد میشن کودکان راحت میپذیرند و راحت میبخشند و دنیایی بدون کینه دارن کودکان با کوچکترین چیزی شاد میشن و نهایت لذت رو میبرن و این موضوع رو اگه ما بزرگترها رعایت کنیم باعث میشه زندگی بهتر و با کیفیت بالاتری رو تجربه کنیم.

 

- اگه بخواهید یک مزه رو برای عروسک گردانی انتخاب کنید، اون چه بوده؟
عروسک گردانی شیرینه. همه اکت هایی که با عروسکت انجام میدی شیرینه و تو هر بار که عروسکتو دست میگیری خودش یه چیز جدید رو بهت میده و تو رو هربار شگفت زده میکنه و من هربار غرق این لذت میشم. عروسک گردانی پر از لحظه ای نابی هستش که تو خودت خلق میکنی و این یه حس فوق العادس که تو تجربه میکنی و دیگران رو هم در اون سهیم میکنی.


- در «مرکز قزوین» عروسک گردانی کدام عروسکها را برعهده دارید؟یک مقدار هم از شخصیت عروسکی که باهاش کار میکنید برامون بگید.
من عروسک گردان ایرج باغبان زاده قزوینی معروف به «خان بابا» هستم. خان بابا پدربزرگ همه بچه های قزوینه که با لهجه شیرین قزوینی صحبت میکنه شغلش باغداری و با نوه هاش به نام گلی و نوید زندگی میکنه و اتفاقاتی که برای خودش و نوه هاش میافته و راه حل های جالبی که در جریان داستان توسط خان بابا و نوه هاش حل میشه قصه رو جالب میکنه. من عروسک گردان اکثر عروسکها بودم مثل خان بابا . نوید . گلی . خانجون و ...


- از عروسکهای نوستالژی دوران کودکی کدامیک را دوست داشتید؟
من خیلی عاشق ژولی پولی بودم. همون عروسک صورتی ایی که کنار آقای مجری اجرا میکرد و همین طور زی زی گولو.  ای کاش تو جامعه ی ما مخصوصا تو شهرمون قزوین به هنر و هنرمند بیشتر اهمیت داده میشد و ارزش کار هنری بیشتر درک میشد.


-  در پایان چه صحبتی دارید ؟
با وجود اینکه عروسک گردان کسی هستش که به عروسک جان میده ولی در نهایت عروسک همیشه با صدا پیشه ی خودش شناخته میشه.
بر خلاف تصور خیلیا کار عروسک گردانی تخصص و پیچیدگی های خاص خودش را دارد و یه عروسک گردان خوب در وهله اول باید بازیگر خوبی باشد چرا که کسی که هنوز اگاهی لازم درباره اناتومی بدن خود و توانایی های خود ندارد چطور میتونه حرکات طبیعی بدن را در اجزای یک شی بیجان پیاده کند یه عروسک گردان باید بتونه موقعیتی که در اون قرار گرفته رو خوب درک کنه و اونو خوب بازی کنه تا بتونه اونو به عروسکش هم منتقل کنه و این اصلا کار آسونی نیست.