سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۹ مرداد ۱۴۰۰

مصطفی یادگارتهیه کننده انیمیشن صدا و سیمای مرکز یزد

مصطفی یادگارتهیه کننده انیمیشن صدا و سیمای مرکز یزد

 

 لطفا خودتان را معرفی کنید ؟

مصطفی یادگار هستم. متولد 57 و فارغ التحصیل رشته گرافیک و عضو افتخاری انجمن انیمیشن سازان ایران

 

علاقه تان به انیمیشن و کار در این حوزه از کی آغاز شد و چند سال است در این حوزه فعالیت دارید ؟

الان 18 سال است که در حوزه تولید انیمیشن فعالیت دارد. اولین انیمیشن ساز یزد و جزو اولین های ایران. میگویم اولین، چون تا آن زمان کسی کار نکرده بود وقتی می گفتم انیمیشن سازم ، اطرافیانم میگفتند انیمیشن چیه ؟

تازه دیپلم نقاشی گرفته بودم، دستم در طراحی خیلی قوی بود و همیشه در مدرسه مورد تشویق قرار میگرفتم. یک روز یکی از معلم های سال آخرم تماس گرفت و گفت نماینده یکی از شرکت های خارجی برای معرفی نرم افزار انیمیشن سازی به ایران آمده و جلسه ای هست که تو را معرفی کردم .

آن جلسه ی 4 ساعتی در تهران برگزار شد و من عین 4 ساعت را فقط گوش دادم . وقتی از جلسه بیرون آمدم ، گفتم من انیمیشن میسازم. آنقدر برایم جذاب بود برگشتنم به یزد همانا و شروع کار انیمیشن همان. وقتی این کار را شروع کردم نه کتاب آموزشی ای بود و نه اینترنت به شکل امروزی فراگیر. با آزمون و خطا در فضای نرم افزار شروع کردم. با دیکشنری گزینه ها را معنا میکردم و پیش میرفتم. سال 79 که شروع کردم ، خانواده ام به واسطه شرایط کاری پدرم در یزد نبودند.حدودا یک سال و نیم، خودم بودم و یک کامپیوتر خیلی ساده. ساعتها درگیر طراحی و آزمون خطا میشدم، هفته ها از خانه بیرون نمیرفتم و فقط گاهی تلفنی با دوستانم که در تهران انیمیشن را شروع کرده بودند صحبت میکردم . اواخر سال 80 بود که یک کار 7 دقیقه ای سه بعدی تولید کردم. " زبل کوچولوهای فضایی " از صفر تا صد را خودم ساختم حتی فیلمنامه و داستان از ذهن خودم بود. کار ساده ای بود اما وقتی درکنار کارتون ها و برنامه های کودک آن زمان تلویزیون قرار می گرفت، سه بعدی و واقعی بود.

 

سرانجام آن کار چه شد ؟

اواخر سال 80 بود که به شرکت صبا بردم. بدون وقت قبلی رفته بودم، گفتم یک کار آماده سه بعدی دارم  مستقیم به دفتر مدیریت بردند. آن زمان آقای مسعود شاهی مدیر صبا بودند.پشت در منتظر بودم ، بعد از چند دقیقه آقای شاهی از اتاقشان بیرون آمدند ، از جا بلند شدم ، گفتند آقای یادگار شمایی؟ گفتم بله ، دستم را گرفتند مرا به اتاقشان بردند. من شکه شده بودم، اما ایشان  خیلی صمیمی، سر صحبت را باز کردند و سئوالاتی در مورد کارم پرسیدند.بعد به یکی دونفر از مدیرانشان زنگ زدند و هماهنگی هایی انجام دادند . همان روز کارم را 8 میلیون خریدند و چک دادند، که برای آن زمان پول زیادی بود.

آن کار 7 دقیقه ای چندین بار از تلوزیون پخش شد.

 

از آن موقع تا الان چند کار تولید کردید و الان مشغول چه کاری هستید ؟

بعد از آن با جدیت بیشتر و البته پشتوانه مالی خوبی که کار اولم برایم داشت ادامه دادم . استودیوی پویا نمایی هومان را تاسیس کردم، با نویسنده های انیمیشن آشنا شدم ، تیم 3 نفره ای تشکیل دادم و کارهای بیشتری ساختم. آن زمان تنها متولی انیمیشن در ایران شرکت صبا بود و تا سال 86 به سفارش صبا 700 دقیقه انیمیشن تولید کردیم. بعد از آن به سفارش صدا و سیمای مرکز سمنان یک کار 10 دقیقه ای ساختم با موضوع پیامبر اکرم. آن کار خیلی استقبال شد و در مناسبت ها بارهای پخش می شد. بعد از آن  با صدا و سیما کارهای بیشتری ساختم که غالبا به سفارش مرکز یزد بود و حدود 1000 دقیقه کار است. مجموعه کشتیبان ایرانی، بچه های شیرکوه، ماجراهای برفخونه،ماجراهای تی تی1. نیمه دوم سال 97 هم یک مجموعه 50 قسمتی به سفارش فضای مجازی تولید کردیم و اکنون در مرحله تهیه پیش تولید برای یک مجموعه سریالی هستیم.

 

از ميان انیمیشن‌هایی که در دوره‌ى نوجوانی دیدید، کدام انیمیشن شما را بيش‌تر تحت‌تأثیر قرار داد؟

شیر شاه . طراحی شخصیت ها، فضاهای گرافیکی و حتی دیالوگ هایش را از حفظم.

 

آیا مراحل ساخت انیمیشن هم مانند نتیجه‌ى نهایی کار، جذاب و هیجان‌انگیز است؟

اگر جواب شخصی من را بخواهد، هیجان انگیزتر از ساخت انیمیشن شغلی نیست. اما این را هم بگویم کار انیمیشن بسیار پر زحمت و زمان بر است. دقت و تمرکز زیاد میخواد و صبر و تحمل بالا. اما علاقه و اشتیاق برای دیدن خروجی آنچه از ذهن تو به کاغذ میرود و جان میگیرد همه را آسان می کند.

 

شیوه کار شما در انیمیشن چگونه است؟ آیا صرفاً با سازمان کار می کنید؟

تولید انیمیشن های سریالی و مجموعه های بلند بیش از نیم تولیدات ما را تشکیل میدهد که همگی به سفارش صدا وسیما انجام میشود و خوشبختانه متولی خوبی در این حوزه است. اما گاها تولیدات تبلیغاتی به سفارش شرکت ها و موسسات خصوصی نیز تولید می شود که در نهایت یکی از مقاصد آن برای پخش تلوزیون خواهد بود.

 

درباره آثار ارسال شده به جشنواره توضیح دهید؟

سال گذشته دو مورد از آثار ما به جشنواره همدان راه یافت و ما طی یکسال گذشته دو مجموعه تولید کردیم که یکی در زمان جشنواره همدان در دست تولید بود و دیگری نیمه دوم سال گذشته انجام شد که هر دو اثر برای جشنواره 98 ارسال شده و امیدواریم موفقیت خوبی بدست آورد.

 

چه توفیقاتی در سوابق کاری دارید؟

مجموعه " کشتیبان ايراني "  : جشنواره شانزدهم تولیدات مراکز استان ها به عنوان انیمیشن نخست جشنواره سه جايزه طراحي صحنه، دوبله و موسیقي و طراحي شخصت را به خود اختصاص داد .

- مجموعه " ماجراهای برفخونه " بیست وهشتمین جشنواره بین المللي فیلم کودکان و نوجوانان

 - انیمیشن "بیدار باش" ،  انیمیشن نخست جشنواره فیلم عمار

 و راهیابي برخي از کارهای تولیدی به  جشنواره های بین المللي (جشنواره بین المللي فیلم خورشید،  جشنواره بین المللي پويا نمايي تهران و ...)

 

همچنین نام تمامی اثرهاتونو بفرمائید و بگید هر کدوم در چه حوزه ای بوده است؟

سریال انیمیشن :

(81-82)     مجموعه " كاكلي 1" به مدت 150 دقيقه با قالبي تلفيقي– اداره کل پویا نمایی صبا

(82-83)    مجموعه " دهكده هزار در " به مدت 200 دقيقه در قالب سه بعدي - اداره کل پویا نمایی صبا

(83-85)    مجموعه " كاكلي 2 " به مدت 200 دقيقه در قالب سه بعدي - اداره کل پویا نمایی صبا

86 مجموعه " بچه هاي کویر سبز " به مدت 30 دقيقه در قالب دوبعدي - اداره کل پویا نمایی صبا

(87-88)    مجموعه  "كشتيبان ايراني 1 "  به مدت 150 دقيقه در قالب سه بعدی -  به سفارش سيماي مركز يزد

(88-90 )    مجموعه  " بچه هاي شيركوه "  به مدت 195 دقيقه در قالب سه بعدی- به سفارش سيماي مركز يزد

(90- 91 )    مجموعه " کشتیبان ایرانی 2" به مدت 200 دقیقه در قالب سه بعدی  -  به سفارش سیمای مرکز یزد

  91             مجموعه"ماجراهای برفخونه" به مدت 143 دقیقهدر قالب کات اوت – به سفارش سیمای مرکز یزد

(94-96)    مجموعه " ماجراهای تی تی 1 " به مدت 286دقیقه در قالب کات اوت –  سیمای مرکز یزد

(97) مجموعه " شهر بدلی" 50 قسمت 1 دقیقه ای قالب کات اوت – معونت فضای مجازی-مرکز یزد

 

فیلم کوتاه انیمیشن :

 سال 79" زبل كوچولوهاي فضايي" به مدت 7 دقيقه در قالب سه بعدي

 سال 86    " پيامبر اعظم " به مدت 6 دقيقه در قالب دو بعدي

 سال 87    " مرد خوب خدا " به مدت 30 دقیقه  به سفارش سیمای مرکز سمنان

سال 90   " تارهای نجات "  به مدت 2 دقیقه جشواره پیامبر اعظم

سال 91  " بیدار باش " به مدت 4 دقیقه به سفارش حوزه فرهنگی هنری سپاه یزد

 

برای نوجوان‌های علاقه‌مند به این حوزه چه پیشنهادی دارید؟

هنر اهالی خودش را میخواهد. اگر قلبا به این کار ایمان دارند و در خودشان توانایی تخصصی و صبر و حوصله لازم را سراغ دارند لحظه ای تردید نکنند.

آموزش ، مطالعه و کسب تجربه را در اولویت کارشان قرار دهند.انیمیشن زیاد ببینند و با علم روز انیمیشن آشنا شوند، در دنیای نرم افزار های گرافیکی هرچه بدانیم باز هم چیزاهایی برای آموختن هست.

تلاش، دقت و مسئولیت پذیری نیز پیش نیاز اصلی فعالیت های هنری است. وقتی خلق اثری هنری را عهده دار میشوند، بهترین ممکن را تحویل دهند. گاهی برای چند ثانیه کار بایدیک هفته تلاش کرد.

و خلاصه اینکه اولین قدم را بردارند و درست هم بردارند که اگر اراده برای بهتر شدن باشد، انیمیشن ایران متحول خواهد شد.