سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

هدهد جشنواره تولیدات مراکز صداوسیما بر شانه های سترگ کردستان

هدهد جشنواره تولیدات مراکز صداوسیما بر شانه های سترگ کردستان

 

امروزه نقش بی‌بدیل رسانه‌ها در شکل‌دهی و هدایت افکار عمومی و جریان‌سازی رویدادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ... بر هیچ کس پوشیده نیست، شاید تا چندی پیش، محوری‌ترین نقشی که برای رسانه‌ها تصور می‌شد صرفاً اطلاع‌رسانی از رویدادهای عینی و واقعی بود، اما در حال حاضر رسانه‌ها به عنوان یک ابزار و امکان اطلاع‌رسانی محض، کم کم جای خود را به یک ابزار هدایتگر جریانات سیاسی – اجتماعی و بحران‌زا یا بالعکس بحران کاه داده است.

جهان امروز جهان ارتباطات و رسانه‌هاست، رسانه‌ها به عنوان یکی از نهادهای اجتماعی کارکرد انتقال فرهنگ‌ها و ارزش‌های جامعه را برعهده دارند. جهان رسانه‌ها، جهانی بی همتا در تاریخ انسان‌هاست، جهانی پویا و غیر ایستایی، او مسیر را طی می‌کند که شاید قرن‌ها انسان‌ها آن را طی کرده‌اند و پیوسته آنها را بوجود آورده‌اند، لکن جهان رسانه‌ای او را تجمعی و تراکمی به انسان‌ها عرضه کرده است.

جهان ارتباطات، جهان قدرت است و در آینده نه چندان دور، قدرت الکترونیک بعنوان یک قدرت، دولت جهانی را تشکیل داده و همه مقوله و افکار و رفتارهای اجتماعی جوامع را تحت سلطه و تاثیر خود خواهد داشت؛ در واقع برجسته‌ترین قدرت جهان، قدرت ارتباطات در سایه پیشرفت‌های تکنولوژیکی و الکترونیکی خواهد بود. 

در دنیای امروز که دنیای تحول  و تغییر است رسانه قوی  و مرجع ابزار  و بستری قابل اتکاء برای تعامل شهروندان (مخاطب) قلمداد می‌شوند. دنیای نوین در حال گذراندن یک دگرگونی بنیادی، شبیه دگرگونی موجود «جامعه صنعتی»  در قرن اخیر است این دگرگونی، به سرعت به سوی «جامعه اطلاعاتی» پیش می‌رود. پویایی جدید کنونی، تغییرات عمیقی در تمام جنبه‌های زندگی ما و از جمله اشاعه معرفت، تعامل اجتماعی، عملکردهای اقتصادی و بازرگانی، تعهد سیاسی، رسانه‌ها، آموزش، فراغت و سرگرمی پدید می‌آورد، ما بدون تردید در کانون یک انقلاب و شاید بزرگ‌ترین انقلابی که بشریت تاکنون شناخته است قرار داریم.

در این شرایط، بی شک انعکاس واقعیت‌های اجتماعی، ایجاد و تحرک، نشاط، خلاقیت و نوآوری و عناصر موثر در زندگی بشریت از شیوه‌های رسانه‌ای و هنری به مراتب در دنیای کنونی اثرگذارتر و نفوذ ناپذیرتر خواهد بود و این امر خطیر امروز بر عهده همه دست اندکاران همین رسانه ملی است. جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها فتح بابی در جهت افزایش کیفیت آثار استانی است و این موضوع خود می‌تواند رقابت خوبی را بین تولیدکنندگان ایجاد کند.

تجربه گران‌بهای مدیران و برنامه‌سازان رسانه ملی و استانی باعث شده در سال‌های گذشته مراکز صدا و سیما با نگاه به تقویت حوزه فرهنگ سهم چشمگیری در تنوع تولید محتوا، تولید برنامه‌های غنی، حفظ مرجعیت رسانه ملی و استانی، تقویت نگاه درون در بعد رسانه‌ای و همدلی اقوام داشته باشند. 

در موج دوم برگزاری این گردهمایی عظیم فرهنگی و پس از برگزاری جشنواره نوزدهم تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها در دیار قهرمان پرور خوزستان، هد هد جشنواره بر شانه‌های دیار فرهنگ‌دوست و با اصالت کردستان فرود می‌آید و شهریورماه مردمان اصیل این دیار میزبان بزرگ‌ترین گردهمایی فرهنگی  و رسانه‌ای کشور هستند. جشنواره های چون جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها می‌تواند محک جدی برای شاخص‌های یک شبکه پویا باشد؛ برای تقویت نگاه شبکه محوری که محور تاکیدات مدیران عالی سازمان از جمله ریاست محترم  و معاون محترم  و دلسوز امور استان‌هاست.

در دنیای رسانه‌ای امروز که بر اثر تحولات غیرقابل پیش‌بینی است، شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی می‌توانند بارها از ساختارهای اداری  و سنتی با مدیریت کنداکتور، تعاملی بودن، کشاندن پای مخاطبان به دنیای صدا و تصویر، تنوع ساختاری و نگاه خلاقانه به عنوان رسانه‌های مورد اعتماد و رجوع بمانند و جشنواره بیستم می‌تواند ملاک این شاخص‌ها برای ارزیابی ‌و عملکرد رسانه‌های استانی قرار گیرد.

در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم، انقلابی که مرزهای جغرافیایی و ایدئولوژیکی را درنوردیده و بدخواهانش همواره در صدد ضربه به آن بوده‌اند. در این شرایط سهم و رسالت رسانه ملی و استانی در همگرایی ملی، نمایش کارآمدی نظام و تبیین  دستاوردهای انقلاب غیرقابل انکار است. با این نگاه خلاقانه و رفتن به سمت شبکه محوری می‌توان جبهه رسانه‌ای انقلابی را در برابر جبهه رسانه‌ای غرب تقویت کرد، جشنواره یعنی معیار شبکه‌های خلاق  و برنامه‌های مخاطب‌پسند.

علیرضا شیروی مدیر کل صدا و سیمای مرکز ایلام