سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

پدیدآورندگان آثار برتر باید هوشمندانه مورد حمایت قرار گیرند

پدیدآورندگان آثار برتر باید هوشمندانه مورد حمایت قرار گیرند


پدیدآورندگان آثار برتر باید هوشمندانه مورد حمایت قرار گیرند
 
بنی‌هاشمی: پدیدآورندگان آثار برتر باید هوشمندانه مورد حمایت قرار گیرند
 
داور بخش تحلیل محتوای حوزه پژوهش نوزدهمین جشنواره تولیدات استانی معتقد است پدیدآورندگان آثار برتر حاضر در این دوره از جشنواره باید ضمن تشویق، از طریق آموزش و هدایت هوشمندانه مورد حمایت قرار گیرند تا در آینده شاهد کارهای بهتر و تحسین‌برانگیزتری در مراکز استان‌ها باشیم.
 
سید محسن بنی‌هاشمی عضو هیات علمی دانشگاه صدا و سیما و داور بخش تحلیل محتوای حوزه پژوهش نوزدهمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها در گفت‌وگو با ستاد خبری این رویداد گفت: با گسترش رسانه‌ها و توجه آنها به موضوعات مختلف، سکان دانش و فرهنگ با نگاه این رسانه‌ها حرکت می‌کند و این دانش بدون تحقیق و پژوهش نمی‌تواند در این فضا حضور داشته باشد. با این گستردگی، تجربه صرف حرفی برای گفتن ندارد و رسانه بدون تکنیک در عرصه‌های مختلف، تنها مانده و از مسیر رشد باز می‌ماند. آنچه این تکنیم رسانه‌ای را تکمیل می‌کند پژوهش است که اگر مورد توجه قرا نگیرد، با مشتی خیالات و توهمات در آثار تولیدی رسانه روبه‌رو می‌شویم. 
وی افزود: در واقع نبود پژوهش کامل و قانع‌کننده در یک اثر، آن را از روزآمدی نیز دور می‌کند و به یک‌باره در فضایی رقابتی میان رسانه‌ها و تحولات سریع نسل‌ها و نیازها و خواسته‌هایشان با آثاری کهن رو‌به‌رو می‌شویم که رسانه ما را دچار کلیشه و غیرروزآمدی کرده است. وقتی پژوهش را وارد برنامه‌سازی می‌کنیم، در واقع به نیازهای اتی رسانه توجه می‌کنیم و نیازهای روز را با مسائل اجتماعی پیوند می‌زنیم. 
عضو هیات علمی دانشگاه صدا و سیما در ادامه بیان کرد: تنوع جغرافیایی، زیستی، مذهبی، قومی و فرهنگی باعث قدرتمند شدناین سرزمین است. از این رو وقتی رسانه ملی نگاهش را به سمت این تنوع می‌چرخاند، با رنگین کمانی از اقوام روبه‌رو می شود که اهداف پژوهش را تبیین می‌کنند. اولین شرط برای رسیدن به هدف اصلی پژوهش در مراکز استان‌ها، شکل‌گیری پژوهش در خود استان و با تکیه بر زبان، آداب و رسوم، مذهب و... است تا پژوهشگر در دام تخیل‌انگاری نیفتد و دچار نگاه یک سویه پایتختی نشود و حتی اگر روزی تمام تولیدات استان‌ها در پایتخت انجام شود پژوهشگر بومی باید پژوهشش را در منطقه خودش انجام دهد.
وی ادامه داد: بخشی از این بار بر دوش اندیشمندان، تحصیل‌کردگان و استادان عرصه پژوهش است که باید پژوهشگر بومی را توانمند و باسواد تربیت کنند و با تبیین دستورالعمل مناسب برای هر استان، آن استان را نسبت به پژوهش‌های پایتخت بی‌نیاز کنند. باید از میان بهترین فارغ‌التحصیلان این رشته، نیروهایی برای استان ها انتخاب شوند که با عشق به پژوهش و عشق به استانشان آثاری را ارئه دهند که بوی آن استان را بدهد و در صورت تولید، عنصر پژوهش در آن بدرخشد. 
داور بخش تحلیل محتوای حوزه پژوهش نوزدهمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها در رابطه با آثار حاضر در این دوره از جشنواره گفت: من می‌توانستم آثار را از دو زاویه بررسی کنم. یکی از منظر یک استاد دانشگاه و با نگاهی ریزبینانه و مبتنی بر استانداردهای لازم و دیگری به دور از نگاه آکادمیک و با توجه به روح و قلب آن پژوهش به منظور بررسی کاربردی و قابل تولید بودن اثر با رعایت اصول پژوهش؛ که من روش دوم را انتخاب کردم. 
وی اظهار کرد: بر این اساس شاهد آثاری بودم که با در نظر گرفتن ویژگی‌های قومی و گردشگری، در کمال صداقت و هوشمندی تهیه شده بودند و امیدوارم ضعف‌های موجود در این آثار که غالبا در فضای متدولوژی و روش تحقیق است، در سال‌های آتی برطرف شود. ضمن اینکه به اعتقاد من پدیدآورندگان این آثار باید ضمن تشویق، از طریق آموزش و هدایت هوشمندانه مورد حمایت قرار گیرند تا در آینده شاهد آثار بهتر و تحسین‌برنگیزتری در مراکز استان‌ها باشیم.