سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۹ مرداد ۱۴۰۰

پویانمایی؛ انتقال جذاب مفاهیم

پویانمایی؛ انتقال جذاب مفاهیم

 

بی تردید برگزاری جشنواره ملی پویا نمایی ،می تواند تحولی بزرگ برای هدف گذاری دقیق ، انتقال مفاهیم ومضامین اجتماعی ، تربیتی ، دینی و حتی سیاسی با قالبی جذاب و هنرمندانه ، باشد.

کشور ما با وجود هنرمندان متعهد، می‌تواند به قطب اثرگذار درعرصه انيميشن اخلاقی تبديل شده و به الگویی جهانی در زمینه سبک زندگی مبدل گردد.

انيميشن ما در برابر تمامی آثار پويانمايی دنيا ، انيميشنی پاك و سالم است و اگر بيش از پيش ، مزين به مضامين دينی، اخلاقی و تمدنی شود، همگی می‌توانند از آن به بهترين نحو، استفاده كنند.
انيميشن، يك حركت رو به رشد را سپری می‌كند و با وجود افت و خيزهايی كه در اين سال‌ها داشتيم اما در دنيا جایگاه خوبی را كسب كرده‌ايم و اگر هم ‌اكنون پویانمایی اهميت يافته و جايگاه رفيعی كسب كرده ،همگی را مرهون نگاه ويژه رهبر معظم انقلاب درباب نظارت مستقيم بر شورای عالی فضای مجازی  باید دانست كه يكی از مهمترین موارد مطرح شده در آن انيميشن می باشد .

البته برای نیل به اهداف والا می بایست هنرمندان ما هرچه بیشتر خود را به سلاح دانش و استفاده موثر از تاریخ وادبیات غنی ایرانی اسلامی مسلح کنند، تا در کنار بهره وری از تکنیک و خلاقیت ، آثارشان با رشد محتوایی بالایی تولید شوند.

ازسویی ابتکار برگزاری جشنواره ای مستقل از جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان های صدا وسیما با نگاه تخصصی به پویانمایی و ظرافت های آن ،بسیار ستودنی است .

خوشبختانه این جشنواره که دومین تجربه خود را پیش رو دارد، محلی برای دیده شدن هنرمندان استان های مختلف سراسر کشور است که با بهره گیری از مفاهیم والای ملی ، خرده فرهنگ های این سرزمین را نیز وارد آثار پویانمایی خود می کنند.

بی تردید نگاه ویژه ریاست محترم رسانه ملی و معاون محترم امور استان های سازمان صداوسیما برای طراحی و برگزاری این جشنواره ، نهضتی را در صنعت پویانمایی کشور حاصل خواهد کرد که سال های سال هنرمندان و مخاطبان پویانمایی از آن بهره مند خواهند شد.

داریوش دبیقی ، مدیر کل صدا وسیمای مرکز آبادان