سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

کادرسازی معاونت امور استان‌ها در تولید سریال‌های فاخر

تهیه‌کننده سریال «بانوی سردار» گفت: کادرسازی معاونت امور استان‌ها در حوزه تولید آثار فاخر تلویزیونی قابل توجه است.

کادرسازی معاونت امور استان‌ها در تولید سریال‌های فاخر

به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، سومین قسمت برنامه «هدهد 22» ویژه بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سيما روي آنتن رفت.
سعید مرادی تهیه‌کننده تلویزیون، مهمان این برنامه بود؛ وی با اشاره به تولید سریال «بانوی سردار» یکی از تولیدات فاخر معاونت امور استان‌های رسانه ملی اظهار کرد: با توجه به اینکه قوم لر و بختیاری‌های ساکن در استان چهارمحال و بختیاری، مفاخر بزرگی را تقدیم ایران کرده‌اند، تلاش کردیم بخشی از زندگی بی بی مریم سردار بختیاری را در این سریال به تصویر بکشیم.
مرادی خاطرنشان کرد: پژوهش و نگارش این سریال از سال 1396 آغاز شد و کار نویسندگی هم به سرپرستی کارگردان اثر یعنی پرویز شیخ‌طادی به انجام رسید.
تهیه‌کننده سریال «بانوی سردار» با اشاره به سختی‌های تولید این مجموعه تلویزیونی عنوان کرد: این سریال در لوکیشن‌های مختلفی تولید شده که شامل مکان‌های طبیعی و همچنین شهرک‌های سینمایی بود.
وی افزود: سعی کردیم از حداقل امکانات استفاده کنیم و از دکورهای پیش ساخته و شهرک‌هایی که برای فیلم‌ها و سریال‌های گذشته ساخته شده بودند بهره بگیریم البته کیفیت را فدای این کار نکردیم.
مرادی با بیان اینکه حوزه تولید در معاونت امور استان‌ها دارای ویژگی‌های خاصی است گفت: این معاونت با حداقل امکانات، در زمینه کادرسازی عملکرد موفقی داشته است که این سرمایه، در تولید سریال بانوی سردار هم بکار آمد.
این تهیه‌کننده تلویزیون عنوان کرد: اگر بخواهیم بودجه تولیدی معاونت استان‌ها را در تراز کارهای تاریخی همچون «بانوی سردار» با دیگر بخش‌های رسانه ملی مقایسه کنیم، پی به اهمیت این کادرسازی خواهیم برد.
وی گفت: وجهه ملی و محتوایی سریال «بانوی سردار» تاثیر فراوانی بر عوامل اجرایی تولید داشت و هنرمندان در جلوی دوربین و عوامل فنی در پشت دوربین، از همه توانشان برای ساخت آن بهره می‌بردند.
مرادی با بیان اینکه روزانه یکصد نفر و در هر سکانس بیش از 150 نفر نیروی انسانی برای تولید این سریال بکار گرفته شده‌اند.
تهیه‌کننده مجموعه «بانوی سردار» خاطرنشان کرد: در انتخاب بازیگران این سریال، عملکرد هنرمندان توانمند استان‌ها را رصد کردیم البته با توجه به فیلمبرداری بیشتر بخش‌ها در شهرک‌های سینمایی تهران، نتوانستیم از همه این ظرفیت‌ها به طور کامل استفاده کنیم.
وی با اشاره به توصیه رئیس سازمان صدا و سیما و معاون امور استان‌های رسانه ملی در مورد ساخت سریال «بانوی سردار» گفت: بی بی مریم سردار بختیاری دارای شخصیتی چند وجهی بوده است و همین مسئله کار را دشوارتر می‌کرد بنابراین تصمیم گرفتیم زندگی این شخصیت فراقومیتی و فراملی را در چهار محور به تصویر بکشیم و این مسئله طی مشورت با اساتید و مفاخر قوم بختیاری صورت گرفت.
مرادی افزود: استکبارستیزی، مقابله با حکومت رضاخانی، عدالت‌خواهی و آزادمنشی و نیز خانواده‌دوستی از جمله این محورها هستند و افتخار می‌کنیم که توانستیم سریالی را با محوریت یک بانوی شجاع ایرانی با این ویژگی‌ها تولید کنیم.
تهیه‌کننده سریال «بانوی سردار» با بیان اینکه انتخاب بازیگران به ویژه نقش بی بی مریم سردار بختیاری بر اساس مهارت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی و مهارت‌های هنری صورت گرفت خاطرنشان کرد: تاریخ نهایی پخش این سریال که قطعا از شبکه سه سیما خواهد بود به زودی اعلام خواهد شد.
ارتباط مستقیم با صدا و سیمای مرکز آبادان، بخش بعدی برنامه «هدهد 22» بود؛ و در ادامه دو نفر از بازیگران سریال «بانوی سردار» در استودیوی شبکه «شما» حضور یافتند.
پانته آ سیروس و حبیب دهقان‌نسب مهمانان این بخش از برنامه بودند.
سیروس نقاش و هنرپیشه ایرانی است؛ «اینجا همه چیز خوب است» به کارگردانی پوریا آذربایجانی، نخستین تجربه سینمایی اش بود که جایزه بهترین بازیگر مکمل زن در «جشنواره فیلم یاس» را برای او به ارمغان آورد. او همچنین در سریال های «خاطرات مرد ناتمام»، «تنهایی لیلا» و «شمعدونی» هم نقش‌آفرینی کرده است.
دهقان‌نسب هم از جمله بازیگران پیشکسوت سینما و تلویزیون به شمار می‌رود؛ نخستین بار در فیلم «شرایط عینی» سینما را تجربه کرد اما با سریال‌های «در پناه تو» و فیلم‌های «سفر به چزابه» و «نسل سوخته» بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت.
وی در این گفت‌وگو با اشاره به مطالعاتی که پیرامون شخصیت بی بی مریم سردار بختیاری داشته است گفت: برای بازی در مجموعه «بانوی سردار» سعی کردم شناخت دقیقی از این شخصیت تاریخی داشته باشم.
سیروس هم با بیان اینکه برای اولین بار از طریق پرویز شیخ طادی با شخصیت بی بی مریم آشنا شده است خاطرنشان کرد: در عین حال هر چه بیشتر پیرامون او مطالعه کردم، با زوایایی گوناگونی مواجه شدم و پی به پیچیدگی‌های شخصیتی او بردم.
برنامه تلویزیونی «هد هد 22» در هشت قسمت ویژه بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما، هر شب حوالی ساعت 21:00 به صورت زنده از شبکه «شما» پخش می‌شود.