سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۹ مرداد ۱۴۰۰

گفتگوی با مجتبی فروزانفر تهیه کننده انیمیشن شبکه اترک

گفتگوی با مجتبی فروزانفر تهیه کننده انیمیشن شبکه اترک

 

- لطفا خودتان رو معرفی کنید؟

مجتبی فروزانفر هستم تهیه کننده تلویزیونی صداوسیمای مرکز خراسان شمالی.

- فعالیت شما در حوزه ی انیمیشن از چه زمانی آغاز شد؟

فعالیتم را از زمان دانشجویی آغاز کردم و برای پایان نامه ی دوره ی کارشناسی هم یک پروژه ی انیمیشن دو بعدی ساختم.

- تحصیلاتتان در چه رشته ای بوده ؟

کارشناسی ارشد تهیه کنندگی تلویزیون از دانشگاه صدا و سیما، کارشناسی کارگردانی سینما دانشکده سینما ، کارشناسی تئاتر دانشگاه هنر و کاردانی گرافیک از آموزشکده ثامن الحجج مشهد را دارم.

- راجع به اولین کارتان  توضیح دهید؟

یک کار پنج دقیقه ای با تکنیک دو بعدی سل انیمیشن بود که با راهنمایی استادان ارجمندم دکتر گلپایگانی و دکتر دهقانپور انجام شد.

- بیشتر با چه تکنیکی کار می کنید؟

تکنیک کارهای من بیشتر دو بعدی سل انیمیشن هست البته بسته به پروژه ها متغیره اما تجربیاتی که از دوران هنرستان داشتم مربوط میشه به کارهای طراحی دو بعدی.

- چه تخصصی را در انیمیشن دنبال می کنید ؟

طراحی استوری بورد و طراحی شخصیت رو بیشتر دنبال می کنم.

- نرم افزار خاصی را برای اینکار پیشنهاد می دهید؟

البته نرم افزار یک ابزار هست و این روزها نرم افزارهای زیادی وجود داره که من بیشتر با فوتوشاپ ، کلیپ استودیو کارهام رو انجام می دهم.

- چه کارهایی تا حالا انجام دادید؟

کارهای متنوعی بوده چون کاربردهای انیمیشن وسیع است . چند تا پروژه ی مستقل کوتاه ، کارهای تبلیغاتی و همچنین ساخت آرم و موشن گرافیک برنامه های تلویزیونی.

- آخرین کاری که انجام دادید؟

آخرین کار یک میان برنامه ی دو دقیقه ای به مناسبت عید نوروز بود که با تکنیک سه بعدی با همکاری خانم نظری و آقای متولی زاده انجام شد که فضا سازی ها لباس و کاراکتر ها کاملا بومی منطقه ی خراسان شمالی بود .

- وضعیت انیمیشن در صداوسیمای مرکز خراسان شمالی چطوراست؟

خب مرکز ما یک مرکز نو پا است اما علاقه مندان و استعدادهای خوبی در این زمینه وجود داره که امیدوارم با حمایت مدیران و مسئولین محترم و همچنین همت هنرمندان هر چه زودتر رشد کنه و به بار بشینه .

- فکر می کنید رشد و توسعه انیمیشن در استان چه دستاوردهایی دارد؟

انیمیشن کاربردهای بسیار زیادی داره .ساخت برنامه های جذاب با ساختار انیمیشن و همچنین کاربردهایی که در رسانه داره میتونه به فرم برنامه ها کمک کنه تا شبکه جذابیت های بصری داشته باشه از طرفی هم تولید انیمیشن چون یک بخش صنعتی داره میتونه به لحاظ اقتصادی هم برای هنرمندان نتایج مفیدی رو به همراه داشته باشه

- مهمترین مشکل انیمیشن در استان به نظر شما چیست؟

تولید انیمیشن همونطور که میدونید یک پروسه ی زمان بر و هزینه بر هست که احتیاج به کار تیمی و سرمایه گذاری بلند مدت داره ...زیر ساخت های نیروی انسانی و تامین منابع و همچنین بازاریابی اگر درست تعریف بشه میتونه به نتیجه برسه ....ضمن اینکه ما در زمینه آموزش هم احتیاج به برنامه ریزی داریم ... بیشترین کارهای حرفه ای در تهران اتفاق می افته و بعد مسافت از مرکز گاهی در ارتباط با هنرمندان و فضای حرفه ای به هنرمندان ما آسیب میزنه .خراسان شمالی به لحاظ موقعیتی که داره زمینه بسیار مساعدی به لحاظ محتوای فرهنگی و بکر در زمینه ی تولید انیمیشن هست که امیدوارم انیمیشن در این منطقه توسعه پیدا کنه و جذابیت ها و زیبایی های منطقه رو با زبان انیمیشن به دنیا معرفی کنه.