سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

گفتگو با آقای علیرضا گلستانی عراقی

گفتگو با آقای علیرضا گلستانی عراقی

 

گفتگو با آقای علیرضا گلستانی عراقی، فیلمنامه نویس در حوزه های مختلف انیمیشن

واحد پویانمایی مرکز مرکزی در سال 1384 در زمان مدیرکل وقت، مرحوم پورنصاری تشکیل شد. اولین مدیر این واحد آقای احمد امامی بود. در سال 1387 با توجه به اینکه سال نهضت تولید انیمیشن بود، براساس دستورالعمل، مرکز متعّهد به تولید یک ساعت انیمیشن بود، که این رقم در طول این سالها به 11 ساعت و 40 دقیقه تولید انیمیشن ارتقاء یافته است. تیم های مختلفی آموزش داده شدند، با حضور پای کار متخصصان حرفه ای از جمله: آقایان کساوندی، صفوی، شریفی و اینجانب آثار مختلفی را توانستیم تولید نماییم و در جشنواره های مختلفی شرکت کرده و حائز رتبه هایی هم بشویم. مثل: انیمیشن سبقت ممنوع، طمع نامه و...

درسال 1391 واحد انیمیشن تجهیز شد، اما متاسفانه با توجه به تغییرات ساختاری که در سازمان بوجود آمد واحد انیمیشن از چارت مرکز اراک حذف گردید.

کارهایی که درسال های قبل در این مرکز تولید شده بود، بارها از شبکه های سراسری پخش گردیدند. مثل: «سجاد و ساجده» و «بچه های هفتاد قله» و..

در حال حاضر مرکز مرکزی، به دنبال احیای مجدد واحد انیمیشن می باشد، و در این راستا یکسری اقدامات اولیه هم انجام شده است، لذا با توجه به اینکه ساختار انیمیشن جزء ساختارهای گران قیمت و هزینه بر درعین حال ماندگار می باشد، یک عزم جدی می طلبد که بتوان آن را در مرکز دوباره احیا نمود.

انیمیشن و نمایش عروسکی(خواهران دوقلو هستند)، امّا سازمان در چند سال اخیر از تولیدات عروسکی فاصله گرفته است، که این امر هم می تواند ضربه های جدّی را وارد کند و هم امکان تولید برنامه های جذاب را کم بنماید. قطعاً احیای نمایش عروسکی می تواند به تولید انیمیشن کمک شایانی نماید.

برگزاری اولین جشنواره ملی پویا نمایی، می تواند برای همه مراکز استانها از جمله مرکز مرکزی، نقطه قوتی باشد به جهت اینکه باعث آغاز کار های رقابتی میگردد. همچنین با توجه به بعد دیگر انیمیشن که تخیلی می باشد اقدامی مهم است برای تربیت نسل های آینده.

اولویت واحد انیمیشن مرکز مرکزی، استفاده از قصه ها و افسانه های بومی و معرفی مفاخر و مشاهیر استان می باشد. مثل: فرش و... و یا حتی پروژه «گلنار و ترنج» که چندسالی است که به تصویب مرکزسیمای استانها سازمان رسیده است لیکن به دلیل عدم اختصاص بودجه فعلا تولید آن متوقف شده است.

در پایان لازم به ذکر است، تولید انیمیشن زمانی می تواند مؤثر باشد که با نگاه به عناونین صنایع فرهنگی تولید شود که در اینصورت هم موجب استمرار تولید میشود و هم موجب کاهش هرینه ها.