سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

گفتگو با باران و بوران عروسک های برنامه په لکه زیرینه صدا و سیمای مرکز کردستان

چونکه با کودک سرو کارت فتاد .... هم زبان کودکی باید گشاد

گفتگو با باران و بوران عروسک های برنامه په لکه زیرینه صدا و سیمای مرکز کردستان

  باران و بوران عروسک های برنامه په لکه زیرینه (رنگین کمان)  صدا و سیمای مرکز کردستان هستند.

باران: شیما کلاه قوچی و 29 سال دارد و دانشجوی رشته آزمایشگاه است و از کارکنان حق الزحمه ای مرکز کردستان است. بوران: شیما حیدری و 24 سال دارد و فارغ التحصیل رشته معماری داخلی است و از کارکنان حق الزحمه ای مرکز کردستان است.

 مصاحبه ای صمیمی در استودیوی  برنامه په لکه زیرینه یا رنگین کمان با عروسک های برنامه یعنی باران و بوران  شکل گرفت که به شرح زیر است:

 باران دختری کوچک و شیرین است برادری به اسم بوران دارد باران و بوران گاهی از روی سادگی کارهای اشتباهی و یا خرابکاری هایی را انجام می دهند که خودشان نمی دانندگاهی باران به برادر کوچکش یعنی بوران تذکر می دهد و بعضی وقت ها این باران است که کاری را اشتباه انجام می دهد و بوران به او تذکر می دهد و او را نصیحت می کند.

باران از مهر ماه سال 1391 در برنامه های کودک صدا و سیمای مرکز کردستان در نقش های عروسکی بازی کرده است در این مدت در سه شخصیت عروسکی ایفای نقش کرده است تفاوت نقش باران با سایر نقش هایم در این است که قبلاً همیشه نقش دختری مثبت و تا حدی لوس را بازی می کردم که همیشه کارهایم درست بود اما در حال حاضر  هم مثبت و هم منفی هستم یعنی گاهی کارهای بد و گاهی کارهای خوب انجام می دهد و کارهای خوب و بدش به گونه ای است که هر آدم بزرگی نیز احتمال انجام دادن آن کارها را دارد و اینگونه به شخصیت هر آدمی بیشتر نزدیک هستم.

بوران نیز از زمستان سال 1394 تا کنون در برنامه های کودک صدا و سیمای مرکز کردستان در نقش های عروسکی بازی کرده است در این مدت در سه شخصیت عروسکی ایفای نقش کرده است. تفاوت نقش بوران با سایر نقش هایم در این است که در نقش بوران شخصیت یک پسر بچه شش الی ده ساله را دارم و چون تیپ و ظاهر و کلاً رفتار انسانی را دارم احساس واقعی بودن را دارم چون قبلاً نقش های خرگوش و آدم اهنی و .. را بازی می کردم.

از باران و بوران می پرسم که تا چه حد از نقش هایتان احساس رضایت دارید و چه چیزی شما را به ادامه بازی در نقش های عروسکی ترغیب می کند: آنها متفق القول می گویند که وقتی خنده را روی لبهای بچه ها می بینیم و احساس می کنیم که حداقل کار ما را بچه ها دوست دارند و احساس شادی و خوشحالی دارند برایمان کافی است با وجود آنکه به لحاظ مالی و وضعیت شغلی هر دو حق الزحمه ای هستیم و پول ناچیزی دریافت می کنیم اما از کارمان رضایت دارند همین که توانسته ایم بچه ها را خوشحال کنیم می گوییم خدایا شکر. و هر روز سعی می کنیم که بیشتر در دل بچه ها جا بازکنیم.

از باران و بوران می پرسم که سختی کار شما و مشکلات کار شما چیست؟ می گویند در نقشهای عروسکی مخصوصاً در این نقش جدید لباس های عروسکیمان بسیار گرم و نفس گیر است و دید کمی دارند دیگر اینکه باید شش دانگ حواست جمع باشد به گونه ای که حرکات دست و پا و صورت و کلام و حالات سر تکان دادن و ... همه با هم هماهنگ و منسجم باشد و همچنین مدام باید در دنیای کودکی رفتار کرد، فکر کرد و احساسات، هیجانات و کنش و واکنشهایت همانند کودکان باشد تا بتوانی ارتباط خوبی با کودکان برقرار کنی.

از باران و بوران می پرسم که چه پیشنهادی برای کسی که بخواهد در نقشهای عروسکی بازی کند دارید؟ کسی که بخواهد در برنامه های کودک به درستی ایفای نقش کند مدام باید روانشناسی کودکان را مطالعه کند با دیدی کودکانه به محیط اطراف نگاه کند بتواند با همه نوع کودکی ارتباط برقرار کند و در یک کلام بچه ها را دوست داشته باشد عاشق گریه کردن، عصبانی شدن، قهر کردن و آشتی کردن، خندیدن، بازی و سرو صدا کردن بچه ها باشد.