سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

گفتگو با خانم سحر بیرانوند عروسک ساز و عروسک گردان مرکز لرستان

گفتگو با خانم سحر بیرانوند عروسک ساز و عروسک گردان مرکز لرستان

 

*خودتون رو معرفی کنید و از سوابق تون در مرکز لرستان بگید.

سحر بیرانوند هستم،فارغ التحصیل مجسمه سازی از دانشگاه هنرهای زیبا.مدت 10 سال است که به عنوان طراح، عروسک ساز و گرافیست مشغول به کار هستم ضمن اینکه در خارج از مرکز نیز رشته طراحی لباس را تدریس می کنم.

* در آستانه برگزاری  دومین جشنواره پویانمایی تلویزیون در کرمانشاه قرار داریم؛ به عنوان سازنده عروسک یا عروسک گردان در این جشنواره کاری دارید؟

بله یک  مجموعه عروسکی به نام «سفرهای چی باد»  به نویسندگی و کارگردانی  احمد نیک کار و تهیه کنندگی امیر محمد یمینی رو دارم که به عنوان  عروسک ساز و عروسک گردان در این مجموعه همکاری کرده ام.

*درباره کلیت این عروسک توضیحی میدید ؟

شخصیت اصلی داستان ،عروسک پسربچه ای  به نام «چی باد» هست(چی باد در گویش لری،یعنی مثل باد) که دفترچه ای از خاطرات و نقاشی های دوران نوجوانی پدربزرگش رو در سفرهاش به همراه داره و تصمیم گرفته با راهنمایی پدربزرگ و دفترچه خاطراتش به مکان هایی که چندین سال پیش پدربزرگش رفته،برود و این مناطق رو از نزدیک ببینه.

*هدف اصلی تولید این مجموعه عروسکی چیه؟

معمولاً مستندهای تاریخی و گردشگری تولیدی ویژه بزرگسالان هستن اما در مجموعه عروسکی  《سفرهای چی باد》 ،  بچه ها با جاذبه های تاریخی و گردشگری استان اونهم در قالب جذاب عروسکی و با میان برنامه های طنز موشن گرافیک، بیشتر آشنا می شن.

* این کار با دیگر مجموعه هایی که همکاری داشتید ،تفاوت داره؟

  لباس ها ، مکان ها و لهجه کاملاً بومی این مجموعه،شرایط کار در لوکیشن های متفاوت و متنوع ،این کار رو البته جذاب و کمی هم سخت می کنه؛ ارتباط عروسک اصلی با افراد مختلف و جاهای متنوع خیلی بیشتره که در دیگر مجموعه های عروسکی این ارتباط کمتر دیده می شه.

*در سال رونق تولید قرار داریم با توجه به موضوع این مجموعه عروسکی،به نظرتون تولید این دست مجموعه ها و برنامه ها می تونه در راستای شعار سال هم باشه؟

بله؛ از اونجایی که صنعت گردشگری یکی از مهم ترین مولفه های تولید ملی هست،این کار هم بر اساس همین مساله تولید شده.

*از شخصیت ها و شیرینی های این مجموعه خاطره ای دارید؟

هنوز بخش های زیادی از تولید این مجموعه ادامه داره ولی معمولاً کارهای عروسکی که استودیویی نیستند ، در فضای بیرون همیشه با حضور مردم و بچه ها همراهه که این مساله هم کمی کار رو سخت می کنه و هم شیرینی خودش رو داره و در عین حال با این برنامه به مناطق مختلف استان مون سفر می کنیم و مناطق دیدنی استان مون رو می بینیم.