سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

گفتگو با سید مهدی سلیمی، عروسک گردان و صداپیشه شخصیت عروسکی روبی صدا و سیمای مرکز چهارمحال و بختیاری

گفتگو با سید مهدی سلیمی، عروسک گردان و صداپیشه شخصیت عروسکی روبی صدا و سیمای مرکز چهارمحال و بختیاری

 

1- خودتان را معرفی کنید.

- سید مهدی سلیمی متولد 1360 در شهرکرد هستم، از سال 1369 فعالیت هنری خود را در نمایش های عروسکی شروع کردم و در کنار فعالیت هنری در شاخه های تئاتر و موسیقی بیش از30 نمایش در حوزه کودک و نوجوان به روی صحنه بردم و در کارنامه خود چندین رتبه بازیگری و کارگردانی استانی و کشوری را دارا هستم.

از سال 1378 همکاری خود را با صدا و سیمای مرکز چهارمحال و بختیاری شروع کردم و در سال 1380 عروسک گردانی و صداپیشگی برنامه کودک را آغاز کرده ام و تا کنون ادامه دارد.

 

2- شخصیت عروسکی روبی را توصیف کنید.

- عروسک روبی از نظر مخاطبان شخصیتی جذاب، دوست داشتنی، شیرین سخن و با شیطنت هایی جالب و بامزه است و در کنار تمام عروسک هایی که در این مدت به آنها جان بخشیدم، شخصیت روبی با توجه به عکس العمل کودکان و افراد مختلف با سنین متفاوت من را بر آن داشت تا نسبت به آن توجه بیشتری داشته باشم و از تمام تجربیات و آموخته هایم برای بهتر شدن نقش هایی که این عروسک بازی می کند و جذب مخاطب تلاش کنم و شاید همین امر باعث شده که این عروسک 17 سال است در مقابل سلیقه های مختلف مخاطبان جایگاه خود را حفظ کند.

 

3- از شغل عروسک گردانی و صداپیشگی عروسک و حس و حال کار کردن برای کودکان بگویید.

- عروسک گردانی یک شغل نیست، نشانه عشق و علاقه به کودکان است و خوابیدن و نشستن در دکور فقط به عشق لبخند کودکان است. به نظر من کار کردن با کودکان و برای آنها، با کودک درون انسان ارتباط مستقیم دارد و هدفی که من دنبال می کنم انتقال نکات آموزشی صحیح به کودکان و کمک به رشد خلاقیت آنها است.

 

4- شخصیت روبی تا چه اندازه بین کودکان شناخته شده است و چگونه با بچه ها ارتباط برقرار می کنید؟

- روبی در بین کودکان و حتی بزرگسالان شخصیتی جذاب و شناخته شده است، موجودی مرموز و بدجنس که می خواهد بچه ها را گول بزند ولی در عین حال مهربان و دوست داشتنی است که از کار خود پشیمان می شود.

 

5- در کنار کار عروسک، چه فعالیت های هنری دیگری انجام می دهید.

- ورود اینجانب به صدا وسیما از تئاتر شکل گرفت و هنوز هم در کار تئاتر به عنوان نویسنده، کارگردان و بازیگر فعالیت دارم.

 

6- از عروسک ها و بازی های دوران کودکی خودتان چه خاطره ای دارید؟

- در کودکی من اصلاً عروسکی نداشتم و شاید به خاطر اینکه کودکی و نوجوانی من در دوران جنگ سپری شد، علاقه شدیدی به تفنگ داشتم و به عنوان اسباب بازی فقط یک تفنگ پلاستیکی داشتم که به گفته بزرگتر ها حتی در خواب هم با این تفنگ در حال مبارزه با دشمن بودم.

 

7- یکی از خاطرات کارتان را بفرمایید.

- کار کردن برای بچه ها خاطرات شیرین فراوانی دارد، بهترین خاطره من حضور در کنار کودکان زلزله زده روستاهای کرمانشاه و حضور در جمع کودکان سرطانی در بیمارستان بود که نقش بستن لبخند شادی بر روی لب آنها بهترین هدیه و خاطره کاری برای من بود.

 

8- صحبت پایانی و کلام آخر از زبان شما:

 کودکان و نوجوانان آینده سازان این مرز و بوم هستند و در این بین باید از خود بپرسیم ما به عنوان طراحان برنامه های کودک رسانه ای با خوراک فرهنگی و هنری تا چه حد توانسته ایم برنامه های آشنایی با تاریخ گذشته به عنوان شناسنامه و هویت ملی کودکان را اجرا کنیم و آنان را برای ورود به دنیای آینده توانسته ایم آماده کنیم؟ عروسک ها می توانند در قالب شخصیت های مثبت و منفی موضوعات مختلف را مطرح کنند و کودک امروز را به چالش بکشند و چالشی که برای کودکان شیرین و جذاب و البته قابل فهم است. عروسک از بدو تولد، داخل اتاق کودک تا سالن های نمایش برنامه های عروسکی با کودک همراه بوده و دارای شناسنامه است و شیوه های مختلف آن از جمله عروسک میله ای و دستکشی به مدد عروسک گردانی خوب و صحیح به شکلی که به عروسک جان بدهیم و او را برای کودک باور پذیر کنیم می تواند در این امر مهم (تعلیم و تربیت درست) برنامه سازان تلویزیونی را یاری کند.

///////