سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

گفتگو با عباس عباسی تهیه کننده انیمیشن مرکز خراسان رضوی

گفتگو با عباس عباسی تهیه کننده انیمیشن مرکز خراسان رضوی

 

ارسال آثار به جشنواره انیمیشن بهانه آشنایی و مصاحبه ای شد با آقای عباس عباسی. وی انیمیشن و گرافیک را بیش از آنکه خوانده باشد اجرا کرده است.

تجربه 20 ساله در این حرفه از وی گرافیستی خلاق در اکثر زمینه های تصویری ساخته است.

از وی ابتدا درباره شرح حال و بیوگرافی اش پرسیدم:

**عباس عباسی هستم. سال 57 در مشهد متولد شده ام. با توجه به علاقه ام در رشته گرافیک موفق به اخذ دیپلم شدم و سپس مدرک کاردانی را در رشته گرافیک از دانشگاه صداوسیما اخذ کرده و مشغول به این حرفه شدم.

*شیوه کار شما در انیمیشن چگونه است؟ آیا صرفاً با سازمان کار می کنید؟

**من اکثر کارها را با سفارش اشخاص اما با سرمایه شخصی تولید کرده ام و کار نهایی را به سازمان یا واحدهایی که نیازمند سوژه هستند تحویل می دهم.

*خلاصه ای از فعالیت های خود را در زمینه آثار گرافیک برای ما بگویید.

**عمده فعالیت من در نقاشی و طراحی انیمیشن و تصویر سازی انیمیشن است. 17 اثر انیمیشن مستقل تولید کرده ام و همچنین در چند سریال انیمیشن همکاری کرده ام مثل سریال « از خانه تا بارگاه » در حوزه تصویر سازی کتاب نیز 2 مجموعه کتاب شاهنامه با 12 جلد و مجموعه تاریخ ایران در 16 جلد توسط من تصویر سازی شد.

*درباره آثار ارسال شده به جشنواره توضیح دهید.

**من در این ده جشنواره با 2 اثر شرکت کرده ام. تیزر شرکت رایتل که انیمیشن 1 دقیقه ای است با ساختار 2D البته این تیزر از تلویزیون پخش نشده و جهت کار در فضای مجازی تولید شده است.این کار با سرمایه شخصی تولید و به شرکت رایتل واگذار شده است. دومین اثر تولیدی من مضمونی عرفانی و فلسفی و اجتماعی دارد. این اثر به نام « حرکت » تولید شده با زمان 5/2 دقیقه. موضوع انیمیشن « حرکت » پیرامون تحولات موجودات زنده است. جرقه این سوژه با تولد فرزندم زده شد. انیمیشن « حرکت » فرایند تغییر و تحولات موجودات زنده از جنین به نوزاد و از نوزاد به موجود بالغ و سپس تبدیل به والد سوژه اصلی این کار است. تکنیک به کار رفته در این انیمیشن 2 بعدی کامپیوتری می باشد. کلیه کارهای این اثر اعم از نویسندگی، طراحی شخصیت، استوری بورد، تهیه و کارگردانی آن توسط اینجانب انجام شده است.

*چه توفیقاتی در سوابق کاری دارید؟

**جایزه رتبه اول پویا نمایی در جشنواره سال گذشته همدان به خاطر انیمیشن سلام رتبه اول در جشنواره انیمیشن رضوی ( به خاطر انیمیشن سلام ) و رتبه سوم جشنواره رضوی به خاطر انیمیشن رنگین کمان اخذ کرده ام همچنین اثر « سلام » در جشنواره ابوذر رتبه اول گرفته و مقام اول در طراحی و نقاشی جشنواره تولیدات دانشجویی وزارت علوم را گرفته ام و علاوه بر این انیمیشن « سلام » رتبه اول جشنواره وارش را از آن خود کرده است.

*اثر « سلام » جوایز متعددی گرفته. لطفاً مختصری درباره آن توضیح دهید.

**سلام در زندگی اهالی مشهد جایگاه ویژه ای دارد. سلام به ساحت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) جایگاه خاصی دارد. هر صبح زندگی و حرکت خود را با سلام به ساحت ایشان شروع می کنیم. اولین اذان و اقامه را معمولاً در حرم در گوشمان می گویند. عقد ما در حرم امام رضا (ع) بسته می شود و در آخر کار نیز جنازه ما در حرم امام رضا (ع) طواف داده می شود. همه اینها در مرحله اول سلامی به ساحت حضرت ثامن الحجج (ع) است. این سلام در تمامی زمانه ها ثابت مانده. زمانه تغییرات زیادی کرده اما فرهنگ و رسم سلام به ساحت حضرت رضا (ع) ثابت مانده. این اثر 5/4 دقیقه و با تکنیک 2 بعدی ساخته شده است.

*لطفاً درباره انیمیشن « رنگین کمان » هم توضیح دهید که دارای رتبه و جایزه است.

**این کار با موضوع باران و نماز باران تولید شده است. رنگین کمان به تهیه کنندگی علی ثابت نیا و با طراحی و کارگردانی بنده در جشنواره انیمیشن رضوی رتبه سوم اخذ کرده و به سفارش مرکز آفرینش های هنری آستان قدس تولید شد.

*با آرزوی موفقیت روز افزون و تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید.