سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

گفتگو با محمد رضا شهابی مدیر واحد انیمیشن صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی

گفتگو با محمد رضا شهابی مدیر واحد انیمیشن صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی

 

در مرکز خراسان رضوی قالب انیمیشن مورد توجه مدیران و برنامه سازان قرار گرفته است. این ساختار برنامه ای در این مرکز توسط فارغ التحصیلان انیمیشن از دانشگاه سازمان به طور جدی مورد توجه قرار گرفته و دنبال شده است. یکی از این اشخاص که به طور جدی به انیمیشن پرداخته و در این ساختار سالیان متمادی فعالیت کرده است آقای محمد رضا شهابی است. وی که بانک اطلاعات! انیمیشن مرکز خراسان رضوی است در مصاحبه خود را اینگونه معرفی کرد:

**محمد رضا شهابی هستم متولد 1351/1/1. از سال 75 وارد سازمان شدم و در سال 81 در رشته انیمیشن از دانشگاه سازمان فارق التحصیل شدم. در حال حاضر نیز مشغول به تدریس انیمیشن در دانشگاه علمی و کاربردی و مدیر واحد انیمیشن دانشگاه صدا و سیما می باشم.

*لطفاً چند عنوان از تولیدات و برنامه های کار شده را نام ببرید تا مخاطبان با آنها آشنا شوند.

**انیمیشن های آرش کمانگیر، خروسک، بازگشت پدر، بهار شو، سلیمان نبی و مورچه، پیامبر اکرم (ص)، قصه های گلنار ( 2 مجموعه ) و بیمار و خارانو ( 13 قسمت ) از تولیداتی بوده که نویسندگی و کارگردانی آن به عهده خودم بوده است. در کنار اینها همچنین جلوه های ویژه فیلم قاصدک به تهیه کنندگی آقای آئین دار نیز توسط من انجام شد.

*قصه های گلنار در 2 مجموعه تولید شده که نشانگر توجه مخاطبین بوده. لطفاً درباره ایده و سوژه و موضوع آن توضیح دهید:

**این مجموعه درباره دختری به نام گلنار است. گلنار که در روستایی در خراسان زندگی می کند توانایی صحبت کردن با حیوانات را دارد. پدر گلنار رزمنده و اسیر است و گلنار دلتنگی های خود را هر دفعه با یکی از حیوانات مطرح می کند.

در هر قسمت گلنار موضوعات خود را که با یک حیوان مطرح می کند. موضوع لزوم حفظ گونه های جانوری مطرح می شوند و ...

این مجموعه در 26 قسمت 11 دقیقه ای تولید شده است که تکنیک بکار رفته در آنها کات اوت و 2D است اما در فضای 3 بعدی و با سایه کار شده. استقبال از آن ما را به تولید سری دوم آن ترغیب کرد.

*سری دوم در چه وضعیتی است؟

**سری دوم این مجموعه با موضوع اشتغال و اقتصاد روستایی بوده که درباره کاشت زعفران و محصولات بومی خراسان است.

*اثر دیگری در جشنواره داشته اید. درباره آن توضیح دهید:

**بیمار و خارانو مجموعه ای 26 قسمتی است که هر قسمت 7 دقیقه و با تکنیک کات اوت و 2D تولید شده بود که در جشنواره ملی تولیدات تلویزیون در همدان شرکت کرده بود. این مجموعه به صورت طنز و اپیزودیک می باشد. این برنامه در اصل « بی مار » بود که داستان یک مار بوده که دوست نداشت مانند سایر مارها دیگران را نیش بزند.

*این آثار توفیقاتی را نیز داشته است؟

**مجموعه گلنار جوایز بهترین کارگردانی انیمیشن تلویزیونی در جشنواره سراسری فیلم کوتاه ایثار، بهترین مجموعه انیمیشن در جشنواره سراسری سازمان بسیج هنرمندان و جایزه ویژه بخش ایثار و شهادت و دفاع مقدس در جشنواره فیلم هشت را دریافت کرده.

مجموعه بیمار و خارانو به کارگردانی علی درخشی و تهیه کنندگی محمد رضا شهابی در جشنواره سراسری فیلم کوتاه ایثار، بخش انیمیشن تولید مراکز استانها به جایزه بهترین کارگردانی، جایزه بهترین مجموعه انیمیشن در جشنواره سراسری سازمان بسیج هنرمندان، و در جشنواره فیلم هشت جایزه ویژه بخش ایثار، شهادت و دفاع مقدس  را دریافت نمود. همچنین تندیس و دیپلم افتخار نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی در بخش مجموعه و سریال با عنوان بهترین طنز دریافت کرده است.

*برایمان از جشنواره ها بگویید.شما که توفیق حضور در جشنواره ها را داشته اید تاثیر آن را در ارتقاء کیفیت تولید چطور ارزیابی می کنید؟

** جشنواره خوب است و اثر بخش است.بویژه اینکه در کنار آن سفارش کار داده می شود و موجب ارتقاء کار می شود.اما وقتی جشنواره برگزار شود ولی بودجه داده نشود این خود ضدتبلیغ می شود.اثر جشنواره در سفارش تولید موثر می شود.

*جشنواره پیشین را چطور ارزیابی می کنید؟

** جشنواره خوبی بود و تبادل اطلاعات خوبی هم انجام شد. بویژه در حوزه کودک و انیمیشن.این امکان در جشنواره برای ارتباط هرچه بیشتر عوامل با یکدیگر وجود دارد.فقط مشکلی که وجود دارد عدم تخصیص بودجه انیمیشن است.جشنواره بدون تولید هیچ است.

*باوجود اسپانسر مگر تولید معطل می ماند؟

** حوزه کودک حوزه خیلی حساس است و از ویژگی خاص خود برخوردار است.برای کودکان بدلیل اثرپذیری زیاد از تلویزیون نمی توان هر اسپانسری را دعوت کرد و هرنوع پول را قبول کرد.کودکان بسیار نقش و اثرپذیرند و برای همین مسئله من در انتخاب اسپانسر وسواس زیادی به خرج می دهم.

*امیدواریم توفیقات و جوایز بیشتری را دریافت و شاهد موفقیت روز افزون شما باشیم.