سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

گفتگو با مهدی شاد طراح، کارگردان و تهیه کننده انیمیشن مرکز همدان

گفتگو با مهدی شاد طراح، کارگردان و تهیه کننده انیمیشن مرکز همدان

 

مهدی شاد از سال 1380 همکاری خود را با عناوین؛ طراح، کارگردان و تهیه کننده انیمیشن با سازمان صدا و سیما آغاز کرده است. او دارای لیسانس نقاشی است و همزمان مدرس سینمای جوان نیز هست.

لطفا از رزومه کاری و سوابق فعالیتتان در صدا و سیما بفرمایید؟

همکاری در تولید بیش از 20 اثر انیمیشن و کسب چندین رتبه در جشنواره تولیدات تلویزیونی و پویانمایی و حدود هفت سال مسئولیت در واحد انیمیشن صدا و سیمای مرکز همدان، چکیده فعالیت هایی است که در طول 17 سال همکاری در رسانه ملی انجام داده ام.

 

می توانید چند نمونه از تولیداتتان را برای اطلاع خوانندگان معرفی کنید؟

حتما. همکاری در تولید انیمیشن های؛ "ماجرای آقای او"، "روزی که او بیاید"، "موعود آسمانی" "صفر و یک"، "دوستان بازیگوش" (دوسری)، "از خاک"، "دوچرخه"، "میان برنامه های سیاسی" و "وله های جشنواره رادیو" به عنوان تهیه کننده و کارگردان؛ طراح انیمیشن های؛ "جنگل سبز"، "قلاب راست"، "عیاران"، "زلزله"، "نون و پنیر و پسته"؛ طراح دکور و عروسک انیمیشن "از آن کیست" و طراح استوری برد انیمیشن داستانی "شیرین خانم"  و بسیاری برنامه های دیگر.

 

رتبه ای هم در جشنواره ها کسب کردید؟

بله. کسب رتبه نخست در جشنواره فیلم 100، کسب رتبه نخست جشنواره سراسری حوزه هنری، کسب رتبه نخست در جشنواره شهر الکترونیک، کسب رتبه دوم جشنواره فیلم رشد، کسب رتبه دوم در بخش جنبی جشنواره فیلم پرواز، کسب رتبه سوم جشنواره ایران 1400، کسب رتبه دوم در جشنواره مقاومت، کسب رتبه نخست در جشنواره بسیج هنرمندان استان همدان و تعدادی عناوین دیگر.

 

تاثیر برگزاری جشنواره انیمیشن در تولیدات صدا و سیما را چگونه ارزیابی می کنید؟

قطعا برگزاری منظم و برنامه ریزی شده جشنواره تولیدات انیمیشن و یا هر جشنواره دیگری با محوریت تولیدات رسانه ای، موجب رشد و توسعه آن قالب از تولیدات می شود. به نظرم منطقی خواهد بود اگر بسته به توانمندی ها و ظرفیت های برنامه سازی مراکز استان ها، هرکدام از این مراکز را در یک قالب و ساختار تولیدی به شکوفایی رساند. به عنوان مثال می تواند با تقویت و بهره مندی بیشتر از ظرفیت ها و استعدادهای مرکز همدان که از دیرباز جزء مراکز فعال در عرصه انیمیشن بوده است و همچنین توجه بیشتر و ویژه مدیران تصمیم گیر به این مقوله، این مرکز را به عنوان قطب اول انیمیشن در کشور مطرح و بخشی از نیازهای رسانه به پویانمایی را از تولیدات آن تامین کرد.