جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

درخشش مستند پارا در جشنواره کویر و زندگی - صفحه محتوایی خبر

 

 

درخشش مستند پارا در جشنواره کویر و زندگی

درخشش مستند پارا در جشنواره کویر و زندگی

 

مستند " پارا" کاری از سیمای مرکز سمنان در اولین جشنواره منطقه ای فیلم کوتاه و عکس کویر و زندگی  خوش درخشید.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها،  در نخستین جشنواره‌ی کویر و زندگی که با هدف شناساندن ابعاد مختلف زندگی در مناطق کویری شامل: مواهب خدادادی، فرهنگ و آداب و رسوم، و بیان زیبایی‌های زندگی انسان، به‌صورت منطقه‌ای در گستره‌ی جغرافیایی استان‌های خراسان رضوی و جنوبی، سمنان، سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان، اصفهان، قم و تهران برگزار شد، مستند " پارا " از تولیدات سیمای مرکز سمنان موفق شد در بخش پژوهش فیلم مستند از میان نامزدهای این بخش جایزه بهترین پژوهش را به خود اختصاص دهد.

این مستند به تهیه کنندگی و کارگردانی امیر طیبی مروری دارد به شیوه تقسیم آب به همراه آیین های مربوط به آن که از ابتکارات شیخ علاء الدوله سمنانی است در قرن هشتم هجری برای سمنان تدوین شده و تا کنون نیز باقی مانده است .

بر اساس این نظام آبیاری ، آب رودخانه گل رودبار در محلی بنام " پارا " به چند قسمت تقسیم شده و به استخر های شش گانه سمنان می ریزد،  سپس آب ذخیره شده با نظمی دقیق و به شیوه ای عادلانه بین تمام کشاورزان منطقه تقسیم می شود.

مستند " پارا "  در یک قسمت 40 دقیقه ای تهیه شده است.

عوامل این مستند عبارتند از: تصویربردار: سید کاظم سرور/  صدابردار: سید رضا حسینی نیا/ دستیار تهیه: محسن رامه / تدوین: فتح الله علیزاده