رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

دکتر دارابی؛ نقش رسانه ملی در کمک به سیل زدگان/ ضلع چهارم امدادرسانی بودیم - صفحه محتوايي يادداشت

 

 

يادداشت

دکتر دارابی؛ نقش رسانه ملی در کمک به سیل زدگان/ ضلع چهارم امدادرسانی بودیم

دکتر دارابی؛ نقش رسانه ملی در کمک به سیل زدگان/ ضلع چهارم امدادرسانی بودیم


دکتر دارابی؛ نقش رسانه ملی در کمک به سیل زدگان/ ضلع چهارم امدادرسانی بودیم

 

معاون امور استان های صداوسیما درباره نقش شبکه های استانی در امدادرسانی به سیل زدگان نکاتی را در قالب یک یادداشت مطرح کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها، علی دارابی معاون امور استان‌های صداوسیما در یادداشتی درباره اطلاع رسانی شبکه‌های استانی نسبت به سیل‌زدگان در مناطق مختلف کشور نوشت.

متن این یادداشت را در زیر می‌خوانید:

«نوروز ۱۳۹۸ با اخبار ناگوار مربوط به سیل در استان گلستان شروع شد و سپس این خبرها در مورد سایر استان‌ها نیز مصداق یافت، جریانی ناگهانی از بارندگی‌های بی سابقه در ۲۵ استان کشورمان که نه تنها رودخانه‌ها را خروشان و دریاچه سدها را پر از آب کرد، بلکه پهنه وسیعی از شهرها و روستاها را نیز به کام خود کشید و بسیاری از مردم کشورمان را در نخستین روزهای سال جدید بی خانمان ساخت.

به تدریج اما خبرها دردناک‌تر هم می‌شدند؛ جان باختن ده‌ها نفر از هم وطنانمان در سیل ناگهانی شیراز، واژگونی قایق امدادگران در گلستان و صدها مورد ویرانی خانه و کاشانه مردم در شهرهای گوناگون استان‌های شمالی، غربی و جنوبی کشورمان، تنها نمونه‌ای از این اخبار به شمار می‌رفتند و نشان‌دهنده دامنه وسیع بحران در بیشتر استان‌ها بودند.

در این شرایط نقش رسانه‌ای جامع، فراگیر و مطمئن که دارای امکانات وسیع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای حضور میدانی در مناطق آسیب‌دیده از سیل بوده و علاوه بر این نیروی انسانی حرفه‌ای و کارکشته‌ای را نیز در خدمت داشته باشد کاملاً احساس می‌شود و این مهم جز از شبکه‌های استانی بر نمی‌آید، ساختاری یکپارچه و در عین حال بومی‌شده در هر خطه از کشورمان که می‌تواند با سرعت و بسیار فراگیر، به عنوان رسانه‌ای پایدار و مورد اعتماد به تولید برنامه‌های زنده، گزارش‌های خبری و تصویری از مناطق حادثه‌دیده بپردازد و نقش واسط را در برقراری ارتباطات زنده با مرکز ایفا کند.

شبکه‌های استانی صدا و سیمای جمهوری‌اسلامی ایران از نخستین ساعت‌های وقوع سیل در هر استان به سرعت وارد عمل شدند و با اعزام تیم‌های ورزیده تصویربرداری، خبرنگاران بحران و نیز عوامل فنی برای پخش زنده یا ضبط برنامه‌های تولیدی، در کنار نیروهای امدادرسان قرار گرفتند و در نقطه نقطه مناطق بحران‌زده حضور یافتند.

حقیقت امر آن است که اطلاع‌رسانی به موقع و دقیق از شرایط مردم حادثه‌دیده در چنین مواقعی یکی از اضلاع کمک‌رسانی به مردم محسوب می‌شود، به واقع زمانی که نیروهای دولتی، هلال احمر، کمیته امداد امام خمینی (ره)، سپاه و ارتش به یاری سیل‌زدگان شتافته‌اند، تیم‌های خبری و رسانه‌ای مراکز استانی هم به عنوان ضلع چهارم این امدادرسانی وارد عمل شده و علاوه بر دادن گرای دقیق و مناسب برای اولویت‌بندی کمک‌رسانی‌ها، نقش مهمی در اطلاع‌رسانی خدمات و امدادهای صورت گرفته ایفا کردند.

تقدیر وزیر محترم کشور، استانداران، نمایندگان ولی فقیه، ائمه جمعه، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، مدیران و مسئولان استانی و کشوری از عملکرد شبکه‌های استانی صدا و سیما، مبین نقش سازنده و شایسته این شبکه‌ها در حوزه تخصصی اطلاع‌رسانی بحران است، وظیفه‌ای که سربازان رسانه‌ای این مرز و بوم به خوبی از عهده آن برآمدند و در راه انجام تکلیف، از جان خود مایه گذاشتند.»پربيننده ترين يادداشت

جديدترين يادداشت