رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

سفر به دشت توران - صفحه محتوای سیما

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

سفر به دشت توران

سفر به دشت توران


Loading the player...

انیمیشن  سفر به دشت توران   تولید سیمای مرکز سمنان ، ماجرای نجات یک بچه یوز پلنگ از دست شکارچیان ورساندن آن به خانواده اش توسط دختربچه ای به نام سارا می باشد که پدر ومادرش صاحب یک مهمانپذیر گردشگری در نزدیکی منطقه حفاظت شده توران هستند ، که البته در این راه محیط بانان منطقه ، پیرمرد باتجربه ای به نام باباعلی که مسافر مهمان پذیر آنها می باشد وهمچنین یک گورخرایرانی ویک زاغ بور که ساکن مهمان پذیر هستند به او کمک می کنند ./

منطقه خارتوران در منتهي اليه شرق استان سمنان ودر250 كيلومتر ي جنوب شرق شهرستان شاهرود در مجاورت استان خراسان واقع شده است.پوشش گياهي اين منطقه و تپه هاي ماسه اي حاشيه ان بعلت چراي بي رويه و بوته كني شديد بشدت تخريب شده بطوريكه حدود 850 هكتار از تپه هاي ماسه اي اطراف روستا كاملاً بدون پوشش گياهي گرديده است و به صورت تپه هاي ماسه اي فعال روستا را تهديد مي نمايد ، اين مسائل و مشكلات ديگر نياز به انجام عمليات تثبيت شن را درمنطقه ضرور ي مي نمايد.منطقه خارتوران شاهرود با يك ميليون و ۴۰۰هزار هكتار وسعت بزرگترين ذخيره‌گاه زيست كره كشور است و گونه‌هاي نادر جانوري و گياهي را در خود جاي داده است.

توران از لحاط وسعت، دومين منطقه حفاظت شده ايران بوده و به سبب وسعت زياد خود يکی از معدودمناطقی بوده که توانسته تا حد زيادی از گزند بسياری از آسيبهای انسانی در طول سالهای گذشته مصون بماند. اين منطقه يکي از مناطقي است که گونه هاي متنوعی از پستانداران و پرندگان را در خود جاي داده و بيشترين جمعيت گورخر را در ايران داراست. همچنين تعداد نسبتا بالايی قوچ و ميش، کل و بز، آهو و جبير در آن یافت میشود. هم چنین در حدود 12 تا 15 قلاده يوزپلنگ در خارتوران زيست نموده و مشاهده این حيوان با توله هايش در سالهای اخیر, نوید افزايش جمعيت يوزپلنگ را در اين منطقه می دهد. توران پناهگاه يکی از دو جمعيت باقی مانده گورخر آسيايی در ايران است و غير از اين گونه، جانوران ارزشمند ديگری از قبيل پلنگ، گرگ، کفتار وکاراکال نيز در اين منطقه وجود دارند.

سال تولید: مهر1393

مجری طرح  : ریحانه خیرخواه

تهیه کننده و کارگردان  : محمد جوتد بابایی

نوبسنده : کوروش برزگر

صدا پیشگان : سودابه ذوالفقار خوانی - زهره زرگری - جواد حسنیان - مجیدنوروز زاده  - مهتا نظری